16 Nisan 2017 Anayasa Değişikliği Halkoylaması ile İlgili İHD’ye Ulaşan ve Tespit Edilebilen İhlal İddialarına İlişkin Ara Rapor

16 Nisan 2017, Ankara

İstanbul

İstanbul Fatih İlçesi 3034 nolu sandık kurulu AKP müşahidi oy verme işlemi devam ederken sanki sandıklar açılmış ve sonuç tutanağı varmış gibi itiraz dilekçesini hazırlamıştır.

Avcılar Ticaret Meslek Lisesi’nde oy kullananlara başka kişilerin yerine imza attırılmıştır. Bu konuda tutanak tutulmuştur.

Avcılar’daki İnönü İlkokulu’nda 1068 nolu sandıkta bir polis görevlisi 142 Belgesi (görevli) olmaksızın oy kullanmıştır.

Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 48 oyun mühürsüz kullandırıldığı bilgisi gelmiştir.

İHD Seçim Gözlem Heyeti, gözlem faaliyetleri için Darülaceze’ye alınmamıştır.

İzmir

Halil Atilla İlköğretim Okulu 2282 nolu sandıkta 5 seçmen oy kullanmadığı halde oy kullanmış gibi yerlerine imza atıldığı tespit edilmiştir.

Ankara

Ankara Mamak Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Lisesi 1029 nolu sandık başkanı resmi müşahidi kolundan tutarak dışarı çıkarmıştır.

Şanlıurfa

Şanlıurfa Mehmet Saçlı İlköğretim Okulu’nda her sınıfta silahlı 2 polis oturmaktadır.

Diyarbakır

Diyarbakır Çermik İlçesi Yabanardı Köyünde başkasının yerine oy kullandırma tartışması üzerine çıkan silahlı kavgada Abdülrezzak (Avdo) Yıldız ve oğlu Şeyhmuz Yıldız yaşamını yitirdi, yaralı İdris Yıldız Siverek Devlet Hastanesine kaldırıldı. Saldırı ile ilgili köy muhtarı Hıdır Yıldız’ın oğulları Mehmet ve Tahir Yıldız gözaltına alınmıştır.

Diyarbakır Bağlar İlçesi İBB Kiptaş Meslek Tercih Lisesi’ne HDP’nin okul sorumluları ve sandık görevlilerinin okul dışarısına çıkarıldığı iddia edilmektedir.

Bağlar İlçesi Fatih Ortaokulu HDP okul sorumlusu S.K’nin gözaltına alındığı bilgisi gelmiştir.

Van

Van Gürpınar ilçesi Güzelsu İlkokulu’nda HDP’li Sandık müşahitleri asker ve korucular tarafından tehdit edilerek sandıklara yaklaştırılmadığı ve seçmenlerin kimliklerini kontrol ettiği iddia ediliyor.

İHD Seçim Gözlem Heyeti’nin gözlem faaliyetleri engellenmektedir.

Gaziantep

AKP’li Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar kullandığı oyun fotoğrafını çekip kendi twitter sayfasından paylaşarak propaganda ihlali gerçekleştirmiştir.

Ağrı

Eleşkirt İlçesi Toprakkale Köyü’nde 1083 nolu sandıkta halka açık oy kullandırılmaktadır.

Çanakkale

İHD Seçim Gözlem Heyeti ildeki cezaevi ve huzurevine gitmek istemiş ancak engellenmiştir. Heyetimiz tutanak tutmuştur.

Hakkâri

Heyetimiz engellenmiştir. Heyetimizden kanuna aykırı bir şekilde valilik izni talep edilmiştir.

Mersin

23 Nisan İlköğretim Okulu’nda İHD Seçim Gözlem Heyeti engellenmiştir. Kendilerine izin belgesi soran polisler tarafından okul bahçesi dışına çıkarılmıştır.

Erzurum

İHD Erzurum şubemize ve ildeki seçim gözlem heyetimize ulaşan bilgilere göre Horasan ilçesi ve bazı köylerde açık oy kullandırıldığı belirtilmiştir.

Horasan İlçesi Camikebir Mahallesi 1023 nolu sandıkta HDP sandık görevlisi A. G. ve 1040 nolu sandıkta HDP görevlisi M. Y., AKP’liler tarafından sandık çevresinden uzaklaştırılmıştır.

Karayazı İlçesi Değirmankaya köyünde seçmenlerin üzeri aranıyor ve sandık başında müşahit bulunmasına izin verilmiyor.

Adıyaman

İHD Adıyaman şubemize ve ildeki seçim gözlem heyetimize ulaşan bilgilere göre merkez Doyuran köyünde açık oy kullandırıldığı belirtilmiştir. Bu konuda tutanak tutulmuştur.

Kahta ilçesi Menzil, Tuğlu ve Erikli köylerine sandık görevlilerinin sokulmadığına dair İHD Adıyaman Şubesi’ne başvuru yapılmıştır.

Yozgat

Sorgun ilçesinde referandumda kullanılacak oyların bir araç içerisinde mühürlendiği bildirilmiştir.

Bitlis

Ahlat ilçesi Ovakışla’da oy kullanmaya giden seçmenlere GBT uygulaması yapıldığı yönünde başvuru yapılmıştır.

Adilcevaz’da Kaymakamın köyleri dolaşıp Evet çalışması yaptığına ve muhtarları “tehdit” ettiği iddiasıyla ilgili dair CHP ilçe teşkilatının tutanak tuttuğu şubemize bildirilmiştir.

Kocaeli

Darıca ilçesindeki Halk eğitim Merkezi 1151 nolu sandıkta kayıtlı olmayan 1 kişinin oy kullandığı tespit edilmiştir.

Derince ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu’nda 1023 nolu sandıkta oy kullanan N.A., 1026 nolu sandıkta da oy kullanırken yakalandığı bildirilmiştir.

Muş

Çatbaşı köyünde AKP’li olduğu iddia edilen muhtar M. K. her seçmenle birlikte oy kabinine girip seçmenin kullandığı oyu kontrol ettiğinde dair sosyal medyada görüntü yayınlanmıştır.

Kahramanmaraş

Afşin ilçesinde MHP ilçe başkanı E. K. açık oy kullandığına dair sosyal medyada paylaşıp propaganda ve yasak ihlali gerçekleştirmiştir.

Bunlara ek olarak,

1)      Kampanya materyalleri hemen hemen Türkiye’nin tamamında seçim çevrelerinde (okul civarlarında ve kamuya açık yerlerde) olduğu gibi durduğu ve bu şekilde seçim yasaklarının ihlal edildiği,

2)      Özellikle Kürt seçmenin ağırlıklı olduğu seçim çevrelerindeki okullarda asker, polis, jandarma ve korucu sayısının oldukça fazla olduğu, sandıktan en az 15 metre uzakta bulunması gereken güvenlik görevlilerinin bu kurala uymadığı gözlemlenmiştir.

3)      İHD gözlemcilerine önceki seçimlerden farklı olarak bağımsız gözlem yapma imkanı tanınmadığı ve engeller çıkarıldığını belirtebiliriz.

4)      Fiziksel engelli seçmenlerin oy kullanmasına ilişkin zorluklar ve engellenmeler bu seçimlerde de gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın