20 Haziran Dünya Mülteciler Günü

20 HAZİRAN DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ

Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği dünyada ve Türkiye’de mültecilerin sorunlarının hatırlanması ve hatırlatılması için önemli bir fırsat olan 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde Van’da çeşitli sokak etkinlikleri düzenledi.

Van Kadın Derneği, Mazlum-Der ve Af Örgütününde katıldığı etkinlikler saat 11.00 sularında Van şehir merkezinde gerçekleştirilen  basın açıklaması ile başladı. Basın açıklamasının ardından Türkiye’nin diğer illerinde ve de çeşitli Avrupa ülkelerinde “mültecilerin haklarını korumak için” sloganı ile düzenlenen yürüyüşün bir ayağı da Van ilinde gerçekleştirildi.

“Mülteci haklarını korumak için” sloganının yazdığı şemsiyelerle şehir parkından başlayan yürüyüş şehir postanesinin önünde sona erdi. Burada yürüyüşe katılanlar Uluslararası Af Örgütünün alıkonma merkezlerinin kapatılması ile ilgili olarak hazırladığı kartpostalları İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a gönderdiler.

Yürüyüşün ardından mültecilerin hayatlarını daha fazla görünür kılınması amacıyla mülteci yaşamlarını anlatan fotoğrafların yer aldığı bir fotoğraf sergisi düzenlendi.

Serginin yanısıra yine şehir merkezinde kurulan bir imza standı ile alıkonma merkezlerinin kapatılmasına ilşkin kartpostallar halka imzalatıldı.

Son olarak Programda yer alan “Bir Anlık Özgürlük” isimli filmin gösterimi hava koşulları nedeniyle şehir parkı yerine Sağlık Emekçileri Sendikası Van Şubesinde gerçekleştirildi. 

İHD – TİHV

{gallery}/fotograf_galerisi/20_haziran_2010_multeciler_gunu_ihd_tihv{/gallery}

Bir cevap yazın