Alıkonulan Asker ve Polisler için İHD, Aileler ve CHP Tarafından TBMM’de Gerçekleştirilen Ortak Basın Açıklaması

Bilindiği üzere 24 Temmuz 2015 tarihinde silahlı çatışmaların maalesef yeniden başlaması ile birlikte PKK/HPG tarafından alıkonulan sivil personel ve güvenlik personeli konusu yeniden kamuoyu gündemine gelmiş ve mağdur aileleri ile İHD, 27 Eylül 2017 Çarşamba günü CHP Genel Merkezi’nde, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Bu girişimlerimiz çerçevesinde bugün (2 Ekim 2017) ailelerle birlikte TBMM’de CHP Milletvekillleri Sayın Veli Ağbaba, Şenal Sarıhan ve Murat Bakan’ın katılımı ile bir basın toplantısı düzenlemiştir.

Hatırlanacağı üzere geçmiş dönemde insan hakları örgütlerinin çabaları sonucu alıkonulan kişilerin tamamı sağ salim teslim alınmış ve ailelerine kavuşturulmuştur. 2015 Temmuz – Ağustos döneminde alıkonulan 20 gümrük memuru, 8 Eylül günü Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde İHD tarafından PKK/HPG’den teslim alınarak Türkiye’ye getirilmiş ve ailelerine kavuşturulmuştur.

İHD olarak alıkonulan güvenlik güçlerinin ailelerine teslim edilmesi konusunda elimizden geleni yapacağımızı bir kez daha ifade etmek isteriz.