Alıkonulan Asker ve polislerin Durumu

Türkiye’de, 24 Temmuz 2015 tarihinde silahlı çatışmaların maalesef yeniden başlaması ile birlikte PKK/HPG tarafından alıkonulan sivil personel ve güvenlik personeli konusu yeniden kamuoyu gündemine gelmiştir. Geçmiş dönemde insan hakları örgütlerinin çabaları sonucu alıkonulan kişilerin tamamı sağ salim teslim alınmış ve ailelerine kavuşturulmuştur. 2015 Temmuz – Ağustos döneminde alıkonulan 20 gümrük memuru, 8 Eylül günü Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde İHD tarafından PKK/HPG’den teslim alınarak Türkiye’ye getirilmiş ve ailelerine kavuşturulmuştur.

PKK/HPG tarafından yolların kesilip yol kontrolleri yapıldığı sırada alıkonulan asker ve polisler ise hala serbest bırakılmamıştır. Ailelerinin derneğimize yaptığı başvurularda belirtilen kişiler şunlardır:

  • 24 Temmuz 2015 günü Diyarbakır – Bingöl karayolunda Polis Memuru Vedat Kaya alıkonulmuştur.
  • 28 Temmuz 2015 günü Diyarbakır – Bingöl karayolunda Polis Memuru Sedat Yabalak alıkonulmuştur.
  • 13 Ağustos 2015 günü Diyarbakır – Lice karayolunda Uzman Çavuş Hüseyin Sarı ve Er Sedat Sorgun ile Er Süleyman Sungur alıkonulmuştur.
  • 18 Eylül 2015 günü Dersim – Erzincan karayolunda Astsubay Semih Özbey alıkonulmuştur.
  • 2 Ekim 2015 günü Dersim – Pülümür karayolunda Er Müslüm Altuntaş ve Er Adil Kavaklı alıkonulmuştur.
  • 12 Aralık 2015 günü Şırnak merkezde Uzman Çavuşlar Sedat Vardar ve Ferdi Polat alıkonmuşlardır.
  • 21 Eylül 2016 günü Hakkari’de Uzman Çavuşlar Ümit Gıcır ve Mevlüt Kahveci alıkonmuşlardır.

Alıkonulan kişilerin aileleri ve yakınlarının İHD ve Mazlumder’e başvuruları olmuştur. Bu kişilerin serbest bırakılması ve teslim alınması amacıyla son iki yıl içinde genel merkezlerimiz (İHD, Mazlumder ve TİHV) ve şubelerimiz tarafından çok sayıda açıklamalar yapılmıştır.

Aileler ile birlikte basın toplantıları dışında TBMM nezdinde siyasi partilerin grup başkan vekillikleri ve çeşitli devlet görevlileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca; aileler bizzat bakanlar, başbakan ve cumhurbaşkanı ile görüşerek sorunun çözümünü dile getirmişlerdir.

Yıllardır alıkonulan kişilerin durumu ile ilgilenmekteyiz. İlk kez bu kadar çok sayıda ailenin duyarlılığı ile birlikte hareket etmekteyiz. Aileler çocuklarının serbest bırakılması için devletin ne isteniyorsa yapması gerektiğini görüşmelerde ifade etmektedirler.

Alıkonulan asker ve polislerden Vedat Kaya, Sedat Yabalak, Hüseyin Sarı, Semih Özbay, Müslim Altuntaş ve Adil Kavaklı’nın sesli ve görüntülü mesajları ilk olarak 4 Ocak 2016 günü yayınlanmıştır. İkinci kez sesli ve görüntülü mesaj 8 Temmuz 2016 günü yayınlanmıştır. Ancak, bu sefer sadece Süleyman Sungur, Müslim Altuntaş ve Adil Kavaklı’nın mesajları verilmiştir.

23 Aralık 2016 günü TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde İHD olarak insiyatif alabileceğimizi ve bu kişileri teslim alabileceğimizi belirttik. Bu görüşmelerde sadece HDP ile yapılan görüşme basın önünde gerçekleşmiştir. Son olarak birkaç ay önce ailelerle birlikte İHD Diyarbakır Şubesi’nde ortak açıklama ve çağrı yapılmıştır.

Alıkonulanlar hakkında son iki yıldır ailelerle birlikte görüşmek için İçişleri Bakanı’ndan 2 kez, Başbakan’dan 3 kez, Cumhurbaşkanı’ndan 1 kez randevu istedik; fakat henüz görüşemedik. Cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer bakanlar ailelerden kişilerle görüşmekte; ancak basın önünde görüşmekten kaçınmaktadırlar.

27 Eylül 2017 Çarşamba günü ana muhalefet partisi CHP lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp desteğini talep ettik. Sayın Kılıçdaroğlu duyarlı davranıp konu ile ilgileneceğini, Hükümet ile görüşeceğini ve ailelerin yanında olacağını ifade etmiştir.