ÇHD Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı Serbest Bırakılsın!

ÇHD Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı Serbest Bırakılsın!

OHAL KHK’ları ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı 8 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınmıştır. Soruşturmanın gizli olduğu belirtilerek somut suçlamanın ne olduğu halen açıklanmamıştır.

OHAL koşullarında başta kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı olmak üzere suçsuzluk karinesi sık sık ihlal edilmekte ve toplumsal muhalefet kesimleri hak savunucularına yönelik yargı baskısı kesintisiz olarak uygulanmaktadır. Maalesef bu sefer de Av. Selçuk Kozağaçlı hedef olmuştur.

Kurumlarımız bünyesindeki başta İstanbul Protokolü eğitimlerine eğitici olarak katkı sunan, insan hakları savunucusu olarak işkenceye karşı mücadele eden, uzun yıllardır avukatlık mesleği ile ilgili bir kurum temsilciliğini üstlenen insan hakları savunucusu bir avukatın gözaltına alınması kabul edilemez.

Av. Selçuk Kozağaçlı’nın KHK’lar ile kamudaki görevlerinden ihraç edildikleri için 246 gündür açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile yine aynı gerekçe ile yaklaşık bir yıldır Ankara Yüksel Caddesi’nde direnen çok sayıda insanın avukatlığını üstlenmesinin bu gözaltında etkisi olduğunu düşünmekteyiz.

Avukat Selçuk Kozağaçlı derhal serbest bırakılmalıdır!

İnsan Hakları Derneği
Türkiye İnsan Hakları Vakfı