İHD Yönetici ve Çalışanlarına Yüksel Caddesi’nde Gözaltı!

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Genel Saymanı Sevim Salihoğlu, MYK üyesi Derya Uysal, İHD çalışanı Besra Varli, İHD Üyesi Aslı Saraç ve HDK’den Derya Bakır bugün (9 Kasım 2017) Ankara Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde gözaltına alındılar. Yöneticilerimizin gözaltına alınmasından sonra Seyri Sokak aktivisti Oktay İnce de gözaltına alınmıştır.
Hatırlayacağınız üzere İnsan Hakları Anıtı aylardır demir bariyerlerle abluka altına alınmıştı.
İnsan Hakları Anıtı önünde, tam bir yıl önce 9 Kasım 2016 tarihinde Nuriye Gülmen, “İşimi geri istiyorum!” sloganı ile oturma eylemi başlatmıştı. Semih Özakça, Acun Karadağ, Veli Saçılık da kendisine eşlik etmiş; Nuriye ve Semih daha sonra açlık grevi eylemine başlamışlardı.
İnsan hakları anıtı, insan haklarını; demir bariyerler de ablukayı sembolize ediyordu.
İHD olarak; Genel Başkanımız ve Genel Merkez Yöneticilerimiz, çalışanlarımız ve aktivistlerimizle bu ablukanın kaldırılmasını istiyoruz ve bu nedenle de basın açıklamamızı kamuoyu ile paylaşmak üzere anıt önüne geldik. İkinci bir talebimiz ise hukuka aykırı olarak işlerinden ihraç edilen kamu görevlilerinin işe iade taleplerinin kabulüyle ilgiliydi.
Sonuç olarak;
İnsan hakları savunucuları derhal serbest bırakılmalıdır!
Haksız ve hukuksuz bir biçimde ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işlerine geri dönmeli, hukuksuz bir şekilde ihraç edilenlerin tümü geri alınmalıdır!