ÇHD’li Avukatlara Verilen Cezalar Savunma Hakkına Yöneliktir

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) olarak Türkiye’de yıllardır hak ve adalet mücadelesi veren Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı ile birlikte ÇHD üyesi ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan 16 avukat hakkında verilen mahkûmiyet kararını kınıyoruz.

20 Mart 2019 tarihinde İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında ağır hapis cezaları verildi. Avukatların 12 Eylül 2017’de gözaltına alınması ve 20 Eylül 2017’de tutuklanması ile başlayan yargılama sürecinde adil yargılama, savunma hakkı, kişi özgürlüğü bakımından birçok ihlal yaşanmıştır. Örneğin, 14 Eylül 2018’de haklarında tahliye kararı verilen avukatlar hakkında 24 saat geçmeden tekrar tutuklama kararı verilmiştir.

Bilhassa toplumsal davalarla ilgilenen avukatlara yönelik baskı OHAL sürecinden sonra artış göstermiştir. Avukatlara yönelik baskılara ilişkin 1 Haziran 2018 tarihli İHD raporunda detaylı bilgiler yer almaktadır. Avukatlık salt bir meslek değil aynı zamanda adil yargılanmanın temel unsurlarından olan savunmanın temelidir. Dolayısıyla, avukatlara yönelik her türlü baskı toplumun geniş kesimleri ve temel hak, özgürlükler üzerinde de olumsuz sonuçlara yol açabilecek riskler taşımaktadır.

İHD ve TİHV olarak yargılamanın tutuksuz devam etmesini talep ediyoruz. Savunma hakkına yönelik saldırıların son bulması için Adalet Bakanlığına sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısında bulunuyoruz. Sürecin Yargıtay ve sonraki aşamalarını takip etmeye devam edeceğiz.

İnsan Hakları Derneği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı