Newroz Piroz Be! Nevroz Kutlu Olsun!

Bugün Newroz yani yeni gün. Bugün baharın müjdecisi olan Newroz. İnsan Hakları Derneği (lHD) olarak Newroz’u kutluyor ve insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayalı barış dolu günlerin başlangıcı olmasını diliyoruz.

Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı mücadelesini kazandığı yıldan beri Nevroz kutlanmaktadır. Türkiye’de Newroz’un kutlanması için uzun mücadeleler verilmiş ve başta Kürt halkı olmak üzere halkların ciddi bir kazanımı olarak yaygın ve kitlesel olarak kutlanabilmektedir.

Ne var ki, Newroz bu yılda hak ettiği ve özlendiği bayram havasında kutlanamıyor. Bunun nedeni ise ülkemizde insan hakları ihlallerinin hala kaygı verici düzeyde yaşanmasıdır. Newroz’un bayram havasında kutlanamamasının bir diğer nedeni de Kürt sorununda henüz barışçıl bir çözüme kavuşulmamış olmasıdır.

2019 yılı Newroz’u vesilesi ile hatırlatmak isteriz ki halkların özgürlük mücadelesi, her türlü baskı yöntemine rağmen devam edecektir. Çünkü her Newroz, dirilişi simgelemektedir. Dolayısıyla ne kadar baskı uygulanırsa uygulansın baskıya maruz kalan halklar her yıl yeniden dirilmektedir. İşte Newroz’un gerçek anlamı ve büyüsü de budur.

İnsan hakları savunucuları olarak bu yılki Newroz’un devam eden çatışma ve savaşa karşı barış getirmesini ve bu vesileyle özgürlüklere kavuşacağımız bir yıl olmasını dileriz.

İnsan Hakları Derneği