Coşkun Krandi’nin Serbest Bırakılmasını Sağlayan İnsan Hakları Savunucularının Gözaltına Alınması

Coşkun Krandi’nin Serbest Bırakılması İçin Kendilerini Risk Eden İnsan Hakları Savunucularının Göz Altına Alınması, Devletin Yaşam Hakkına ve İnsan Haklarına Nasıl Baktığını Bir Kez Daha Gösterdi

Kaçırılan Er Coşkun KIRANDİ’nin serbest bırakılması hepimizi sevindirdi. Bilindiği gibi, derneğimiz ilk günden itibaren kaçırma eylemini kınadı ve C.KIRANDİ’nin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. 25 Haziran 2004 gecesi de, akşam 8’ den, ertesi günü saat 8’e kadar 34 Şubemizde ve Genel Merkezimizde Er Coşkun KIRANDİ’nin serbest bırakılması için bir gecelik mum yakarak uyumama eylemi gerçekleştirdi. Bu eylemin amacı, herkesin 1 gecelik de olsa kendini Er. C.KIRANDİ’nin ailesinin yerine koyup, onların kaygılarını hissetmesi idi.

Basın yoluyla yapılan açıklamalarda, aralarında İHD’nin de bulunduğu sivil toplum örgütlerinin oluşturacağı bir heyetin bölgeye gelmesi halinde erin teslim edileceği belirtildi. Bunun üzerine derneğimiz kamuoyuna verdiği sözleri de dikkate alarak, her türlü riske rağmen bir heyet oluşturarak Tunceli’ye gönderdi. Bu heyete Tunceli Barosu, Aydınlar Platformu ve Sendikalar Platformu da destek vererek, katıldılar. Heyetin oluşumu ve amacı ile ilgili olarak Tunceli Valisi’ne 2 kez ziyaret edilerek bilgi verildi. Ve bir haftalık bekleyişten sonra nihayet 04.08.2005 günü saat 20:30 sıralarında C.KIRANDİ serbest bırakıldı. Yanlarından basın mensupları da olan Heyet C.KIRANDİ’yi yanına alarak, yakınlardaki bir köye geldi ve durum derhal başta Tunceli Valisi olmak üzere kamu makamlarına haber verildi. Güvenlik güçleri beklenilen köye gelerek, heyeti ve C.KIRANDİ’yi Tunceli’ye götürdüler.

Heyetimiz ve yanındaki basın mensupları 24 saatten bu yana gözaltında tutulmaktadır. Öğrendiğimiz kadarı ile gözaltı süresinin uzatılması talep edilmiş bulunmaktadır.

Tamamen insan amaçlarla hareket eden ve kaçırılan Er C.KIRANDİ’nin serbest bırakılması için bir haftadır büyük risklere rağmen çaba gösteren heyetimiz gözaltına alınmayı hak etmemiştir. Kimseden teşekkür beklemiyoruz ve bizlere teşekkür edilsin diye insan hakları mücadelesi vermiyoruz. Fakat, insan hakları savunucularının tümüyle insani amaçlı ve yaşam hakkının korunmasına yönelik faaliyetlerinden ötürü suçlanması ve gözaltına alınması da kabul edilemez. Arkadaşlarımıza yapılan muameleler konusunda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara da gerekli başvuruları yapacağız.

Gözaltına alınan Derneğimiz Diyarbakır Şube Başkanı Av.Selahattin DEMİRTAŞ, Bölge Temsilcisi Mihdi PERİNCEK, Sanatçı Ferhat TUNÇ ve göz altına alınan basın mensuplarının derhal SERBEST BIRAKILMALARINI TALEP EDİYORUZ.

Av.Yusuf ALATAŞ
Genel Başkan

Bir cevap yazın