Devlet Bakanı Mehmet Kahraman’a Uyarı

İnsan Hakları Derneği üyesi, insan hakları ile ilgili Devlet Bakanı Mehmet Kahraman İnsan Hakları Derneği Genel Merkezince uyarıldı.

Dernek Genel Sekreteri Akın Birdal’ca Devlet Bakanı Mehmet Kahraman’a gönderilen mektup şöyle;

Sayın Mehmet Kahraman
Devlet Bakanı

Bilindiği gibi koalisyon hükümeti insan hakları ile ilgili bir bakanlık oluşturdu. Bu gelişmeyi biz, yönetimin insan hakları konusunda kendi kendini denetleme kararında olduğu biçiminde değerlendirdik. Söz konusu bakanlığa dernek üyesi bir kişinin getirilmiş olmasını ve bı yolla insan hakları kültürünün topluma yayılacak olmasını da olumlu karşıladık.

Ne var ki, bakanlığınız bugüne değin bu yolda bir adım atmadığı gibi, kamuoyuna yansımış ve sizin tarafınızdan da yalanlanmamış açıklamalarınız, insan hakları çevresinde yanlış izlenimler uyandıracak nitelikte olmuştur.

Nitekim, güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlardan sonra yapılan incelemelerde, sağ olarak ele geçirilmesi mümkün olan kişilerin öldürüldüğü anlaşılmaktadır. Buna karşın “fiili infaz yoktur” biçiminde açıklamanız basında yer aldı. Bu beyan yapılan yanlış uygulamalara haklılık kazandırma sonucunu doğurmaktadır.

Ayrıca insan hakları ihlallerinde azalma olduğunu da açıklamaktasınız. Oysa derneğimizin saptamaları bu konuda bir azalma olmadığını göstermektedir.

Geçtiğimiz günlerde,genel yönetim kurulu ve şube başkanlarının katılımı ile yapılan toplantıda bu beyanlarınız dile getirilmiş ve eleştiri konusu olmuştur.Bilgi edinmenizi diler,bu konularda derneğimizi aydınlatıcı bilgi vereceğinizi umarız.

Bir cevap yazın