Dünya Liderlerine Çağrımızdır: 24 Nisan’da Çanakkale’ye Gelmeyin, Yerevan’a Soykırım Anıtına Gidin!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her yıl 18 Mart tarihinde düzenlenen Çanakkale savunmasını anma etkinliklerinin bu yıl, Ermeni soykırımın 100. yılına rastlayan 24 Nisan’da düzenleneceğini ilan etti ve dünya liderlerini Çanakkale’ye davet etti.

Türkiye’nin bir “zafer” olarak sunduğu, törenlerle kutladığı Çanakkale savaşları, gerçekte Osmanlı’nın yeni fetihler hayâliyle katılıp ağır bir yenilgiyle çıktığı bir paylaşım savaşının yaslı sayfalarından biridir. Uzak coğrafyaların çocuklarının, devlet politikaları uğruna birbirini öldürürken can verdiği, insanlığın acılarla dolu tarihinin bir parçasıdır.

24 Nisan ise dünyanın her yerinde Ermeni soykırımının başlangıcını simgeleyen tarihtir. Osmanlı devleti, Ermeni toplumunu, tüm toplumsal dokusu ve tarihsel mirasıyla birlikte yok etmek için planlı bir şekilde örgütlendi. Gidişatı ve sonuçları takip edilip, hesap kitap yapılarak kayda geçirilen Ermeni soykırımı sürecinde Süryani halkı da hedef alındı. “Seyfo” olarak anılan Süryani soykırımında Süryaniler kitleler halinde katliama uğradı. Soykırım, Ermeni ve Süryanilerin yanı sıra Osmanlı topraklarında yaşayan, başta 19. yüzyılın sonunda bu coğrafyanın en kalabalık Hıristiyan nüfusunu oluşturan Rumlar olmak üzere bütün gayri Müslim Hıristiyan halkların imhasıyla sonuçlandı.

Böylesine geri dönüşsüz, hiçbir zaman gerçek anlamda telafi edilemeyecek olan devasa boyutlardaki bir imhanın simgesel başlangıç tarihini devlet töreniyle kurmaca bir “zafer” kutlamasına dönüştürmeyi hedefleyen Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri, soykırım kurbanlarının anısını ve onların torunlarını aşağılıyor, ölülere hak ettikleri saygıyı göstermeyi reddediyor. Bununla da kalmıyor, Türkiye’nin insan hakları savunucularının, ırkçılık ve inkâr karşıtlarının soykırımı anma girişimlerini gölgelemeyi, görünmez kılmayı hedefliyor.

24 Nisan 1915’in 100. yıldönümüne yaklaştığımız bugünlerde soykırımın inkârına karşı mücadele veren bir grup kuruluş ve çevre olarak Cumhurbaşkanı’nın bu çağrısını protesto ediyor ve dünya liderlerini 24 Nisan’da Çanakkale’ye gelmek yerine, Yerevan’a, Soykırım Anıtı’nı ziyaret etmeye çağırıyor ve diyoruz ki:

Soykırım suçlusu ittihatçılardan kurucu kadrolar devşiren, daha kurulur kurulmaz çıkardığı yasalarla, yeniden yazdığı tarihle, sistematik bir şekilde yürüttüğü resmi ve gayrı resmi politikalarla inkârı kurumsallaştıran, böylece soykırımın sorumluluğunu bugün de taşımakta olan Türkiye’nin yöneticilerinin davetini kabul etmeyin. 24 Nisan’da Türkiye’ye gelmeyeceğinizi, soykırım kurbanlarının anısına saygısızlık etmeyeceğinizi, torunlarınızın yüz yıldır tuttuğu yası çiğneyip geçmeyeceğinizi ilan etmenizi dileriz.

İnsan Hakları Derneği Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon

İzmir Süryani Dostluk, Kültür ve Dayanışma Platformu

Nor Zartonk

www.suryaniler.com Kültür Platformu

Zan Sosyal Siyasal İktisadi Araştırmalar Vakfı

Bir cevap yazın