Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen Derhal Serbest Bırakılsın

 

Cenevre-Paris-Ankara-İstanbul, 6 Ocak 2022 – Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katıldıkları gerekçesiyle keyfi bir şekilde 92 gündür tutuklu bulunan Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın (7 Ocak 2022) İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Kurumlarımız Türkiye yetkililerine çağrıda bulunarak Gök ve Özen’i derhal ve şartsız olarak serbest bırakmaya ve barışçıl Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılanlar hakkındaki suçlamaları düşürmeye davet etmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen, akademik özgürlük çağrısında bulunarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan rektör atamalarına karşı barışçıl protestolar düzenleyen öğrenci hareketi “Boğaziçi Direnişi”ne katıldıkları gerekçesiyle 5 Ekim 2021 tarihinden bu yana keyfi bir şekilde tutuklu bulunmaktadır. Gök ve Özen tutukluluklarının ilk 51 gününde tek kişilik hücrelerde tecrit edilmiştir. Halen İstanbul’da bulunan yüksek güvenlikli Silivri hapishanesinde tutulmakta olup uluslararası hukuka göre şüpheli veya sanıkların usuli haklarını ihlal eder şekilde yakınlarıyla görüşmelerine izin verilmemiş, eğitim hakları engellenerek üniversitedeki sınavlarına girememişlerdir. Ersin Berke Gök’e de tutuklanmasından bu yana beslenmesine uygun yiyecek verilmemiştir.

Ersin Berke Gök, Caner Perit Özen ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi sekiz kişilik bir grup 5 Ekim 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binası önünde açıklama yaptıkları sırada üniversitenin güvenlik görevlileri tarafından saldırıya uğramışlardır. Öğrenciler daha sonra karakola götürülmüş ve aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan protestolara katılan öğrencileri “üniversitenin içindeki teröristler” diyerek hedef almış, Rektör Naci İnci de öğrenciler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur.

İstanbul 9. Sulh Ceza Hâkimliği 6 Ekim 2021’de Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in tutuklu yargılanmalarına, diğer öğrencilerin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarına karar vermiştir. Gök ve Özen önce İstanbul’da bulunan Metris Cezaevi’ne götürülmüş, daha sonra 26 Ekim 2021’de Silivri Cezaevi’ne sevk edilmişlerdir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 26 Ekim 2021 tarihinde Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen ve diğer 12 protestocu öğrenci hakkında 5 Ekim 2021’de Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü önünde düzenlenen barışçıl protestoya katıldıkları gerekçesiyle kanuna aykırı gösterilere katılarak ihtara rağmen dağılmama (2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 32. madde), kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme ve ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma suçlamalarıyla (sırasıyla TCK 109., 265. ve 223. maddeler) iddianame düzenlemiştir. Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen hakkında 6 ila 32 yıl hapis cezası istenmektedir.

Kurumlarımız Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in devam eden keyfi tutuklulukları ile Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılan diğer 12 öğrencinin maruz bırakıldığı yargı tacizini kuvvetle kınamaktadır. Bu protestolar Türkiye’de ifade özgürlüğü ve barışçıl toplantı özgürlüğü haklarına gittikçe artan şekilde yapılan baskılar karşısında gerçekleştirilmekte olup, bu durum Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Savunucularının Korunması için Gözlemevi (OMCT-FIDH) ve İnsan Hakları Derneği tarafından da belgelenmiştir.

Kurumlarımız ayrıca Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesi uyarınca yasaklanan işkenceye varan gözaltı öncesi kötü muamele ve insanlıkdışı hapishane şartlarından dolayı Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in durumları hakkında derin kaygı duymaktadır.

Kurumlarımız Türkiye yetkililerini, Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’i derhal ve şartsız olarak serbest bırakmaya, fiziksel bütünlükleri ile ruhsal iyilik hallerini her koşulda güvence altına almaya, Gök ve Özen’in yanısıra bütün “Boğaziçi Direnişi” protestocularını barışçıl ve meşru insan hakları faaliyetleri nedeniyle cezalandırmaktan başka bir amacı olmayan -yargı tacizi de dahil olmak üzere- bütün taciz fiillerine son vermeye çağırmaktadır. Ayrıca yetkilileri Türkiye’deki insan hakları savunucularının meşru faaliyetlerini herhangi bir engelle karşılaşmaksızın ve misilleme kaygısı yaşamaksızın gerçekleştirebilmelerini her koşulda sağlama yönünde çağrıda bulunmaktayız.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)

İnsan Hakları Derneği (İHD)

İşkenceye Karşı Dünya Örgütü (OMCT), İnsan Hakları Savunucularının Korunması için Gözlemevi

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), İnsan Hakları Savunucularının Korunması için Gözlemevi