ERZURUM H TİPİ CEZAEVİNDE ÖZELLİKLE HASTA MAHPUSLARA İŞKENCE VE BASKILAR DEVAM ETMEKTEDİR

                                               

Basına ve Kamuoyuna

                                                                                                                                 24.10.2013

Erzurum H tipi cezaevinde özellikle hasta mahpuslara işkence ve baskılar devam etmektedir.

21.10.2013 tarihinde Erzurum H tipi cezaevinden İHD Erzurum Şubemize İsa Eşsiz adlı mahpusun işkence gördüğü ve tehdit aldığı yönünde yapılan başvurusu üzerine tarafımızca bu bilginin kamuoyuyla paylaşılması gerekli görülmüştür.

 İsa Eşsiz tarafından 01.09.2013 tarihinde şubemize yapılan mektupla başvuruda işkence gördüğü, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde darp edildiği bildirilmiştir. Biz bu konu hakkında Av. İrfan Sarı aracılığıyla başvuru yapan mahpusla görüştük ve olayın doğruluğunu teyit ettik. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na,  Adalet Bakanlığı Cezaevi ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilgili başvuru ile takibat ve inceleme yapılması için başvuruda bulunduk. Konu hakkında basına ve kamuoyuna bilgi verdik, TİHV 7-9 Eylül Günlük İnsan Hakları İhlalleri raporunda konu yer almıştır. Konu hakkında yetkili makamlarca tarafımıza herhangi bir bilgi verilmemiştir.

İsa Eşsiz ‘in 21.10.2013 tarihinde yapılan ikinci başvurusunda şahsına yönelik işkence, darp ve tehdidin devam ettiği, can güvenliğinden kaygı duyduğu belirtilmiştir. 07.10.2013 tarihinde hastalığından dolayı Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine askeri personel nezaretinde sevkinde yaşadıklarını anlatmıştır. Askeri personelin mahpusun başvuruda bulunduğu, şikâyetçi olduğu hakkında bilgi sahibi oldukları ve bundan dolayı bunu baskı aracına dönüştürdükleri anlaşılmaktadır. Konu hakkında ayrıntılı bilgi ekte verilen İsa Eşsiz ’in mektubu yer almaktadır.

İHD Erzurum Şubesi olarak yetkili makamları göreve davet etmekteyiz. Konu hakkında gelişmelerin takipçisi olacağımızı ve kamuoyuna gerekli bilgilendirmeyi yapacağımızı belirtiriz.

İHD ERZURUM ŞUBESİ

Bir cevap yazın