ERZURUM İLİ KARAYAZI İLÇESİ GEVENTEPE KÖYÜ RAPORU

07 Mart 2018

OLAY VE HEYETİN OLUŞUMU:

Erzurum İli Karayazı İlçesi Geventepe ( ReşayeSebri ) köyünde 2 Mart 2018 tarihinde saat 10:00 sularından itibaren ev aramalarının yapıldığı ve silahlı çatışma yaşandığına dair İHD Erzurum Şubesine telefonla başvuru yapılmıştır. Bunun üzerine başvuru hakkında İHD Genel Merkezine bilgi verilmiştir. Aynı gün öğleden sonra Geventepe Köyünde yakınları olduğunu belirten bir kişi İHD Genel Merkezi’ne bizzat giderek başvuru yapmıştır. İHD Genel Başkanı konu hakkında Erzurum Valisi ile görüşme yaparak sivillerin can ve mal güvenliğinin sağlanması ve köyle iletişimin sağlanması konusundaki talepleri aktarmıştır. Erzurum Valisi Sayın Seyfettin Azizoğlu’nun telefonda köyde yasadışı örgüt militanlarına karşı operasyon yapıldığını, köylünün can ve mal güvenliği konusunda hassas davranıldığını ve köye gidişlerin serbest olduğunu belirtmiştir. Bunun üzerine Geventepe Köyünü İHD Erzurum Şube yöneticilerinden oluşan bir heyetin 3 Mart Cumartesi günü incelemelerde bulunmak üzere köyü ziyaret etmesi kararlaştırılmıştır.

2 Mart 2018 Cuma günü İHD Erzurum Şube Başkanı Medeni AYGÜL başkanlığında Şube Yönetim Kurulu üyelerinden Av. Burak KIZILOĞLU ve Erdal ÖZAKÇİL’den oluşturulan 3 kişilik heyet oluşturulmuş, oluşturulan heyet listesi Genel Merkeze bildirilmiş ve Genel Merkez aracılığı ile Erzurum Valiliği’ne bilgilendirme yapılmıştır.

Heyet 3 Mart 2018 Cumartesi günü saat 09:30 sularında Erzurum İl merkezinden Karayazı ilçesine hareket etmiş olup Karayazı ilçesi girişine 20 km kala Karayazı Hınıs Yol ayrımında Jandarmanın kimlik kontrolü sonrası ilçeye gitmiştir.

HEYETİN İNCELEMELERİ:

Heyet Karayazı ilçesine girdikten sonra Karayazı Jandarma Komutanlığına uğrayarak gözaltına alınanların nerede tutulduğu konusunda bilgi edinmiştir. Geventepe Köyünden toplam 7 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 4 kişinin ( Yavuz Oran, Ekrem Oran, Mehmet Emin Oran, Mensur Oran) Karayazı İlçe Emniyeti’nde tutulduğu, Naim Durmaz’ın Karayazı Göksu Jandarma Karakolu’nda tutulduğu, 2 kişinin ise ( Abdullah Oran, Yıldız Oran’ın) ise Karaçoban İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutulduğu bilgisi edinilmiştir. Daha sonra heyet Karayazı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne geçerek gözaltında bulunan 4 kişi ile görüşmüş, daha sonra Göksu Jandarma Karakolu’na giderek orada bulunan 1 kişi ile daha görüşmüştür. Daha sonra da Karaçoban İlçe Jandarma Komutanlığı’na gidilerek orada gözaltında bulunan 1’i kadın olmak üzere iki kişi ile görüşmüştür. Görüşmeleri heyette bulunan avukat, müdafi sıfatıyla yapmıştır.

Gözaltına alınanlar ile yapılan görüşmelerde kendilerine gözaltına alındıktan sonra herhangi bir fiziki baskının olmadığı, ancak ev aramalarında zaman zaman hakarete varan sözlere muhatap olduklarını ve gözaltına alma esnasında tartaklamaya maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Gözaltına alınan kişiler beyanlarında, Geventepe Köyüne yapılan operasyonda yaşamını yitiren silahlı militanların köye geldiklerinin neden jandarmaya bildirilmediği yönünde sorular sorulduğunu ifade etmişlerdir.

Gözaltı merkezlerinde yetkililerle yapılan görüşmelerde ise Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmayı yürüttüğü, savcılığın talebi doğrultusunda gerekirse Erzurum’a sevk edilebilecekleri ifade edilmiştir.

Daha sonra askeri operasyonun yaşandığı Geventepe Köyündeki köylüler ile görüşülmüştür. Köylülerin ifadelerinde sabah saatlerinde jandarma ve askerlerin 12-13 zırhlı araç eşliğinde köye giriş yaptığı, ayrıca operasyonda askeri helikopterin kullanıldığı belirtilmiştir.

Geventepe köylüleri, köyde jandarmanın isim benzerliği nedeniyle konuyla ilgisi olmayan bir kişinin evinde arama yaptıklarını, bir müddet sonra köyde boş olan bir evin etrafının sarıldığını ve yoğun bir şekilde silah seslerinin geldiğini ve evin çatı kısmından dumanların yükseldiğini gördüklerini, kimsenin dışarıya çıkmasına izin verilmediğini ancak perde aralarından olayı izlediklerini, boş olarak bildikleri eve zırhlı araçlarla ( halk arasında Kirpi ve panzer olarak bilinen ) yoğun ateş edildiğini, evden dumanların yükseldiğini, bunun yaklaşık 2 saat kadar sürdüğünü, daha sonra ateş seslerinin kesildiğini, evin yandığını, evin bir bölümünün yandıktan sonra yıkıldığını ve bir müddet sonra evden dışarıya 4 adet cesedin iplerle çekilerek çıkarıldığını, bir müddet dışarıda bekletilen cenazelerin ceset torbaları getirilerek ceset torbalarına konulduklarını ifade etmişlerdir.

Yine köylüler ifadelerinde daha sonra ev aramalarının gerçekleştiğini, ev aramalarında 1 i kadın olmak üzere 7 kişinin gözaltına alındığını,

Jandarma Komandolarının köyde bulunduğu esnada elektriklerin kesildiğini, Jandarmanın köyden ayrıldıktan sonra köylünün elektrik şalterini açtığını,

Operasyon bittikten sonra yaklaşık 50 kişilik bir komando birliğinin yanan evin karşısında toplanarak komando marşı okuyarak köyden ayrıldığını,

Olayın yaşandığı evin yaklaşık 1 yıldır kullanılmadığını, Mehmet Durmaz’a ait olduğunu, Mehmet Durmaz’ın daha önce vefat etmesi nedeniyle eşi ve bir çocuğunun İstanbul’a gittiğini ve uzun süredir bu evi kullanmadıklarını ifade etmişlerdir.

Heyetimiz incelemelerini tamamladıktan sonra bölgeden saat 20:00 da ayrılmıştır.

Heyet köyden döndükten sonra 5 Mart 2018 Pazartesi günü öğleden sonra gözaltına alınan 7 kişinin tamamının ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığını öğrenmiştir.

SONUÇ: Heyetimizin yaptığı incelemeler sonucunda köyün yaklaşık 20 hane olduğu, köyde yaşayan erkeklerin birçoğunun kent dışında bulundukları, köyde genellikle kadın ve çocukların bulunduğu, köyde yaşamakta olan erkeklerin gözaltına alındıkları gözlemlenmiştir.

Olayın yaşandığı ev köyden biraz daha bağımsız tek bir ev olup, etrafı açıktır. Dolayısıyla askeri operasyonu yapan birliklerin bu evde bulunanları sağ yakalama ihtimali olduğu ancak operasyonunun ayrıntıları hakkında köylünün bilgisi olmadığı için teslim ol çağrılarının yapılıp yapılmadığı öğrenilememiştir.

 

İHD Erzurum Şubesi