EuroMed Rights’tan AB-Belarus Sınırı Açıklaması: Tel Örgüler, Geri İtmeler ve İnsan Hakları İhlalleri

Son günlerde Kuźnica-Bruzgi sınır noktasından Polonya’ya geçmeye çalışan yüzlerce göçmen ve mültecinin mahsur kaldığı Polonya-Belarus sınırında gerilim arttı. Polonya göçmen ve mültecilerinin ülkeye girişine izin vermiyor ve sınıra 12.000’den fazla asker konuşlandırdı.

Belarus; Suriye, Afganistan, Irak ve Türkiye’den gelen binlerce göçmen ve mülteciyi Temmuz 2021’den bu yana AB’ye karşı baskı aracı olarak kullanıyor ve ülkenin Polonya, Letonya ve Litvanya sınırlarına itiyor. Belarus da daha önce jeopolitik veya ekonomik çıkarları için sık sık göçmenleri pazarlık konusu yapan Türkiye ve Tunus gibi Güney ve Doğu Akdeniz ülkeleriyle aynı şantaj mantığını kullanıyor.

Haftalardır yiyecek veya su olmaksızın Belarus-Polonya ve Belarus-Litvanya sınırlarındaki ormanlık alanda mahsur kalan yüzlerce insan, insanlıkdışı şartlarda belirsizlik içinde yaşıyor ve şu ana dek en az on kişi hipotermi nedeniyle veya Bug Nehri’nde boğuldukları için hayatını kaybetti.

Ağustos 2021’den beri içlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenlerin tutuldukları Litvanya ve Letonya sınırlarında da geri itme ve şiddet olayları belgelendirildi.

Avrupa Komisyonu 11 Ağustos 2021’de yaptığı açıklamada; barınak kurulması, tıbbi hizmetler ve sığınma prosedürleri de dahil olmak üzere göç idaresini desteklemek amacıyla Litvanya’ya 36,7 milyon avro sağlanacağını bildirmişti. Litvanya ise Kasım başlarında Belarus sınırına 3,4 metre yüksekliğinde dikenli tel örgü yapmaya başladı; tel örgünün Eylül 2022 itibarıyla 500 km olmasını planlanıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de 25 Ağustos 2021’de verdiği ara kararda, Letonya ile Polonya’dan iki ülkenin Belarus sınırında mahsur kalan Iraklı ve Afgan mülteciler için “gıda, su, giyecek, uygun tıbbi bakım ve mümkünse geçici barınak” sağlamalarını istemiş ve “bu önlemin Polonya veya Letonya’nın başvurucuların topraklarına girmelerine izin vermeleri gerektiği şeklinde anlaşılmaması gerektiğini” belirtmişti.

EuroMed Rights, AB’yi Polonya, Letonya ve Litvanya yetkililerine geri itmelere son vermeleri ve sınırda mahsur kalan göçmen ve mültecilerin topraklarına girmesine izin vermenin yanısıra uygun sığınma prosedürlerini işletmeleri için çağrı yapmaya davet etmektedir.

Göçmenler ve mülteciler, Avrupa’nın bütün iç ve dış sınırlarına giderek artan bir şekilde yayılıyor gibi görünen bu şantaj mantığıyla baskı aracı olarak kullanılmamalıdır.

EUROMED RIGHTS