Faili Meçhullerin Akıbetini Unutmadık

İHD Tatvan Temsilcisi Av. Şevket Epözdemir (1943) 25 Kasım 1993’de katledildi.

Yaşam Hakkı en temel insan hakkıdır. Bir ülkede yaşam hakkı ihlal ediliyorsa demokrasiden, hukuktan bahsetmek anlamsızlaşır. Bir insan hakları savunucusunun görevi, en temel hakların korunmasını, hukukun uygulanmasını sağlamak, ihlal edenler varsa bunu ifşa ederek kamuoyu ile paylaşmaktır. Epözdemir çekinmeden insan haklarını ihlal edenleri hep ifşa etti.

Kürt halkının yetiştirdiği ender kişiliklerden olan İnsan Hakları Derneği Tatvan Temsilcisi Av. Şevket Epözdemir 25 Kasım 1993’de karanlık güçlerce katledildi.

Ergenokon çetesinin yapılmakta olan yargılamasına doğudaki cinayetlerin dahil edilmesini,  saklı kalan 5.000 faili meçhul cinayetin akıbetinin Ergenokonda aranmasını talep ediyoruz. Unutulmamalı ki devletler insan haklarına uyuyorlarsa meşrudurlar.

Barış, demokrasi, hukuk ve insan haklarının yılmaz savunucusu, zor günlerin insanı, sevgi abidesi, hoşgörü ve diyaloğun sembolu, saygın ve şair kişilikli Epözdemir’i katledilişinin onbeşinci yılında; sevgi, saygı ve özlemle anıyor, katilleri ve onları koruyanları, gizleyenleri bir kez daha lanetliyoruz.

İnsan hakları ihlallerin yaşanmadığı bir dünya özlemiyle…

Av. Muharrem ERBEY
İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın