Gençağa Karafazlı’ya Yapılan Silahlı Saldırıyı Kınıyor, Olayın Tüm Yönleri ile Aydınlatılmasını İstiyoruz

İHD MYK Üyesi, Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı, Evrensel Gazetesi Rize Muhabiri Gençağa Karafazlı ailesine ait Rize’de bulunan işletmede 17 Eylül 2019 günü uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanmıştır. Saldırıyı kınıyor, olayın perde arkasındaki sorumluların etkili soruşturma ile bulunarak yargı önünde hesap vermesini istiyoruz.

Rize Merkez’de 17 Eylül 2019 günü saat 17.45 civarında silahlı saldırı olayı gerçekleşmiştir. Gençağa Karafazlı 33 yıldır gazetecilik yapan ve muhalif haberleri ile bilinen ve 4 kez Metin Göktepe Gazetecilik ödülü almış bir insan hakları savunucusudur. Olay günü Gençağa Karafazlı, kızına ait işletmede arkadaşlarıyla oturduğu sırada içeriye giren Ş.A. isimli şahıs tarafından silahlı saldırıya uğramıştır. Saldırganın silahını çıkarttığı sırada Karafazlı’nın eli ile silaha vurması sonucu silahtan çıkan 6 kurşundan sadece 2’si bacaklarına isabet etmiştir. Saldırgan işletmenin önünde beklediği güvenlik kameralarına yansıdığı kadarı ile ticari taksiye binerek uzaklaşmıştır. Kaçarken panik yapan saldırgan Ş.A. elindeki silahı olay yerinde düşürmüştür. Karafazlı olay yerinden kızına ait araç ile Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış, acil serviste tedavi altına alınmıştır. Hayati tehlikesinin olmadığı öğrenilmiştir.

Silahlı saldırı anı işletmenin güvenlik kamerasına yansımıştır. Bu görüntülerden edinilen bilgilere göre saldırgan Ş.A.’nın madde bağımlısı ve daha önceden kesinleşmiş 15 yıl cezası olduğu, geçmişte işletmeye dönük saldırı teşebbüsünde bulunduğu öğrenilmiştir.

Gençağa Karafazlı insan hakları savunucusu ve gazeteci olarak Rize’de faaliyetlerini yürütmesi nedeni ile sık sık hedef haline getirilmiş ve nefret saldırılarına maruz kalmıştır. Özellikle kendisinin siyasi iktidarı eleştiren haberler yapması, taciz ve tecavüze uğrayan kız çocukları ve kadınlar ile ilgili haberler yapması ve bu kişilerin adalet arayışında insan hakları savunucusu olarak yardımcı olması, Rize Kalkandere Cezaevinde bulunan mahpusları ziyaret için giden ailelere yardımcı olması gibi tamamen savunuculuk ve gazetecilik faaliyetleri nedeni ile geçmiş dönemde de sık sık nefret saldırılarına maruz kalmıştır. Bu saldırılar nedeni ile yaptığı suç duyuruları sonucunda bugüne değin sorumlular hakkında etkili soruşturma ve kovuşturma yapılmamıştır.

Arkadaşımızın aranan suçlu bir tetikçi tarafından silahlı saldırıya uğraması bizleri şaşırtmamıştır. Rize Valiliği, Emniyeti ve savcılığının olayın gerçek sorumlularını açığa çıkaracak soruşturma yapma yükümlülükleri olduğunu hatırlatıyor, arkadaşımızın ve ailesinin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyor, ulusal ve uluslararası kamuoyunun bu konuda duyarlı olmasını talep ediyoruz.

Derneğimiz olayın takipçisi olacak ve aydınlatılması için her türlü girişimde bulunacaktır.

İnsan Hakları Derneği