Hak Savunucularına Özgürlük İstiyoruz!

31 Ocak 2018, İstanbul

Hak İnisiyatifi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Koalisyonu, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneği mensubu 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın 3. duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün (31 Ocak 2018) görülecek.

5 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Büyükada’da hak savunucularının yaptığı olağan bir çalıştay esnasında, savcılık emri ile Adalar ilçesi polisi tarafından düzenlenen bir operasyon sonucu, toplantıya katılan 10 arkadaşımız gözaltına alınmış, daha sonra sevk edildikleri mahkemece 8 arkadaşımız tutuklanmıştı.  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı 17 Ekim 2017 tarihli iddianamesinin kabulü ile de yargı sürecine taşınmıştı.

İddianameye, Büyükada toplantısına katılan 10 hak savunucusu arkadaşımızın yanı sıra 6 Haziran 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alınarak tutuklanan ve halen Şakran Cezaevi’nde tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç da dâhil edildi.

Hak savunucusu arkadaşlarımızın davasının ilk duruşması 25 Ekim 2017 tarihinde İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Duruşma sonucunda tutuklu bulunan 9 arkadaşımızdan Taner Kılıç dışındaki ikisi adli kontrol şartlı olmak üzere 8’i hakkında tahliye kararı verildi.

Taner Kılıç’ın ayrıca yargılandığı diğer davanın ilk duruşması ise 26 Ekim’de İzmir’de gerçekleşti. Bu ilk (ve tek) duruşmada İzmir Ağır Ceza mahkemesi, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kılıç’ın İstanbul’daki davaya dâhil edilmesi kararını benimseyerek İzmir’deki ayrı yargılama sürecini de sona erdirdi.

22 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşen ikinci duruşmada ise mahkeme heyeti Taner Kılıç’ın tutukluluğunun devamına karar verirken, diğer hak savunucularının üzerindeki adli kontrollerin tümünün kaldırmasına karar verdi.

Hukuken hiç açılmaması gereken bu dava, ne yazık ki halen vicdanları kanatmaya devam ediyor.

Davada halen tek tutuklu sanık durumundaki Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın derhal tahliye edilmesini, ortada herhangi bir suç bulunmaksızın uzun bir soruşturma sürecine ve ağır bir karalama kampanyasına maruz kalan hak savunucularının tümünün hakkında açılmış olan bu temelsiz davanın bir an önce beraat kararı verilerek sonuçlandırılmasını istiyoruz.

Hak İnisiyatifi
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği
İnsan Hakları Gündemi Derneği
Kadın Koalisyonu
İnsan Hakları Derneği
Türkiye İnsan Hakları Vakfı
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi
Yurttaşlık Derneği