Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve Arkadaşları Serbest Bırakılsın!

Türkiye’nin, Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı askeri operasyona karşı barışı savunan ve iktidarı eleştirenlere yönelik kesintisiz gözaltı ve tutuklama operasyonları devam etmektedir.

22 Şubat 2018 günü Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve 11 arkadaşı sabah saatlerinde evlerinden ve iş yerlerinden gözaltına alınmışlardır. Dilşat Aktaş ve arkadaşları 7 gündür gözaltında tutulmaktadırlar. Somut gerekçe, savaşa karşı barış içeren ve hükümeti eleştiren açıklamalar olmuştur.

Soruşturmayı yürüten savcılığın çağrısı üzerine ifade verilerek adli işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkünken savcılığın gözaltı işlemi yaptırması ve gözaltı süresini 7 gün boyunca sürdürmesinin hukuka aykırı olduğunu, OHAL nedeni ile uzatılan gözaltı süresinin böylelikle kötüye kullanıldığını belirtmek isteriz. Dilşat Aktaş ve arkadaşları gözaltı koşullarını protesto etmek için açlık grevi yapmış ancak kendilerine yaşamsal ihtiyaç olan şeker ve istedikleri miktarda su verilmediği ailelerinin İHD’ye yaptığı başvuruda belirtilmiştir. Ayrıca, bu başvurularda bazı kişilerin darp edildiği ve erkeklerin spor salonunda topluca tutuldukları bilgisi de bulunmaktadır. İHD olarak derneğimize yapılan başvurular hakkında gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşlara müracaatları yapacağımızın bilinmesini isteriz.

Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve arkadaşlarının, derneklerinin tüzüğüne uygun olarak ve evrensel insan hakları hukukunun gereği olarak savaşa karşı barışı savunmaları gayet doğal ve haklarıdır. Gerek BM Şartı gerekse BM İnsan Hakları Sözleşmeleri uyarınca barışı savunmak haktır, savaş propagandası yapmak suçtur. Savaş politikası yürüten siyasal iktidarı eleştirmek ise ifade özgürlüğünün gereğidir.

Dilşat Aktaş ve arkadaşlarının yanında olduğumuzu ve bir an önce adli işlemlerinin tamamlanarak serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.