Hilmi Aydoğdu Hakkında Verilen Tutuklama Kararı Kabul Edilemezdir!

Demokratik söylemlerin önünü kesen, ifade özgürlüğünü hiçe sayan, farklı görüş ve düşüncelere tahammülsüzlüğü yargı baskısıyla açığa çıkartan gelişmelerden biri daha yaşandı. Bugün, Demokratik Toplum Partisi İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, iki gün önce gerçekleştirdiği bir basın açıklaması nedeniyle çıkartıldığı Sorgu Hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yaşam hakkını ihlal eden, işkence yasağını hiçe sayan, yasa ve hukuk dışı örgütlenmeler yoluyla adli suçlara karışan birçok güvenlik görevlisi hakkında tek bir dava açılmazken, toplumsal iç barışı toplumsal linç kültürüyle bozanlara karşı seyirci kalınırken, sadece ve sadece düşünce ifade özgürlüğünü kullandığı için bir siyasi partinin il başkanı hakkında tutuklama kararı verilmesini, insan hakları ve temel özgürlükler bakımından kabul edilemez bulmaktayız.

İnsan hakları savunucuları olarak, muhalif siyasi parti yöneticilerinin faaliyetlerinin engellenmesi ile ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirdiğimiz bu gelişmenin kamuoyu vicdanını zedelediğini hatırlatırken, keyfiyetçi yaklaşımlara son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Av. Reyhan YALÇINDAĞ
Genel Bşk. Yrd.

Bir cevap yazın