İç Anadolu Bölgesi Nisan-Mayıs-Haziran 2019 Dönemi Hapishaneler Raporu Açıklandı

Nisan-Mayıs-Haziran 2019 tarihleri arasında, Amasya E Tipi Kapalı Hapishanesi, Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi, Çorum L Tipi Kapalı Hapishanesi, Dinar T Tipi Kapalı Hapishanesi, Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesi, Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi, Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi için derneğimize yapılan başvurular, avukatların müvekkillerini ziyaretleri, mahpuslar tarafından yollanan mektuplar, aileleri tarafından yapılan başvurular doğrultusunda İç Anadolu Bölgesi Hapishanelerinde yaşanan hak ihlalleri İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu tarafından rapor haline getirilmiştir.

Bu rapora göre:

Amasya E Tipi Kapalı Hapishanesinde bulunan 3 Mahpusa açlık grevi sürecinde vitamin verilmesi engellenmiştir. Yine 3 mahpusun iaşeleri verilmemiş temizlik ihtiyaçları karşılanmamıştır.

Bolu F Tipinde bir hasta mahpusa tedavisi yanlış ilaç verilerek yapılmaya çalışılmıştır.

Bolu F Tipi Hapishanesinde “Yeni Yaşam Gazetesi” mahpuslara yasaklama kararı olmamasına rağmen verilmemiştir ve yasak devam etmektedir.

Çorum L Tipi Kapalı Hapishanesinde 2 Mahpus aramalar esnasında hakarete uğramışlar ve eşyalarına al konulmuştur. Açlık grevi süresinde de hücreye konulmuşlardır.

Dinar T Tipi Kapalı Hapishanesinde 4 mahpus farklı zamanlarda infaz koruma memurları tarafından darp edilmiş, hastane raporlarını bir kişi haricinde alamamışlardır. Aileleri ve kurumumuz tarafından yapılan başvurulara rağmen olaya karışan görevliler hakkında bir işlem yapılmamıştır. Başvuru yapan ailelerden biri de yine görevliler tarafından tehdit edildiğini ifade etmiştir.

Eskişehir H Tipinde hasmı ile aynı odaya konulduğu iddia edilen bir mahpus intihar etmiş hastaneye kaldırılmış ve 2 gün sonra yaşamını yitrmiştir.

Kırıkkale F Tipi Hapishanesinde bir koğuşta bulunan aralarında hastaların da bulunduğu mahpuslar arama sırasında havalandırmaya kilitlenerek yağmur altında bekletilmiştir.

Tek kişilik ring araçları ile sevk edilmeler ve kelepçeli muayene devam etmekte ve bu nedenle çeşitli cezaevlerinde bulunan 5 hasta mahpusun tedavileri yapılamamıştır.

Kırıkkale F Tipi Hapishanesinde iletişim yasakları devam etmekte 6 gazete ve dergi mahpuslara yasak kararı olmamasına rağmen verilmemiştir.

Kırıkkale F Tipi Kapalı hapishanesinde protestolar gerekçe gösterilerek verilen disiplin cezaları sonucunda 5 mahpusun infaz sürelerine ek cezalar verilmiştir.

Raporun tamamını okumak için:

İç Anadolu Bölgesi Nisan Mayıs Haziran 2019 Dönemi 3 Aylık Hapishaneler Raporu