İHD Diyarbakır Şubesi – Çocuk Hakları Açıklaması

İHD Diyarbakır Şubesi – Çocuk Hakları Açıklaması

İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi, TİHV Diyarbakır Temsilciliği ve Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi (STGM), İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye’deki çocuklara yönelik hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla 14 Aralık 2010 tarihinde Dağkapı Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Kurumlar adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Eshat Aktaş, bugün sayıları 5 bini bulmuş çocuğun toplumsal gösteride taş attığı, zafer işareti yaptığı ya da geleneklerini temsil eden puşiyi taktığı için ülkeyi bölmekle suçlandığını söyledi.  TMK’da yapılan yasal düzenlemelere rağmen halen çocukların cezaevlerinde tutularak mağduriyetlerinin devam ettiğine dikkat çeken Aktaş, tahliye olan çocukların da okul yolunda sürekli polis tarafından takip edilerek rahatsız edildiklerini belirtti.

2010 yılının başında bu güne kadar bölgede 11 çocuğun yaşam hakkının güvenlik görevlisi ya da askeri mühimmatın patlaması neticesinde çalındığını dile getiren Aktaş, “1988 yılından bu yana toplam 426 çocuğun en temel hakkı olan yaşam hakkı hiçe sayılarak ihlal edilmiştir” dedi. Devlet yetkililerine seslenen Aktaş, “Sizleri onların en çocuksu ve kutsal haklarına saygılı olmaya çağırıyoruz. Bu hakları gasp edenlere onları nesne gibi görerek sömürenlere en ağır cezaları öngörecek düzenlemeleri derhal yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından Dağkapı’dan Balıkçılarbaşı Semti’ne doğru çocuk hakları hakkında bilgilerin yer aldığı broşürler açıklamayı yapan kurum temsilcileri tarafından halka dağıtıldı.

{gallery}/fotograf_galerisi/ihd_diyarbakir_cocuk_haklari_aciklamasi_14_12_2010{/gallery}

Bir cevap yazın