İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ’NİN KABUL VE İLAN EDİLİŞİNİN 46.YILI

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul ve ilan edilişinin 46. yılı etkinliklerimiz bugün sona eriyor.

Biliyorsunuz bu yılki etkinliklerimiz Çağdaş Hukukçular Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin katkıları ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı ile birlikte gerçekleştirdik. Etkinliklerin ana konusunu “Düşünce Özgürlüğü ve Göç” oluşturdu.

Şu an düşüncelerinden ötürü cezaevlerinde bulunan tüm tutuklu ve hükümlülerle dayanışmamızın bir ifadesi olarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevinin önündeyiz.

Türkiye’de bir gün insan hakları ve demokratik değerler egemen olacaksa öyle inanıyoruz ki bu, bedelini ödemek pahasına düşüncelerini dile getirenlerin olağanüstü katkılarıyla olacaktır.

Başta Terörle Mücadele Yasası’nın 8.maddesi olmak üzere toplam 152 yasada düşünce özgürlüğünü (Bilim,sanat özgürlüğü, kitlesel iletişim özgürlüğü dahil) engelleyen, sınırlayan hükümler vardır.

Düşüncenin suç sayıldığı hiçbir toplum çağdaş uygarlık düzeyine ulaşamaz. Hapishanelerin “düşünce suçluları” ile doldurulduğu bir ülkeye demokratik ülke denilemez.

Toplumsal, ekonomik ve kültürel alanda gelişmenin, ilerlemenin “olmazsa olmaz” koşulu düşünce özgürlüğünün varlığıdır.

Kürt sorunu dahil herkes her konuda düşüncelerini korkusuzca, özgürce dile getirmeli ve bir ceza tehdidine, yaptırımına uğramamalıdır.

Biz Türkiye’nin insan hakları ve demokrasi sorununun çözümünü en başta düşünce üretiminde, üretilen düşüncelerin yayılmasında ve düşünceler etrafında örgütlenmede görüyoruz.
Saygılarımızla  

İHD Genel Yönetim Kurulu Adına

Akın Birdal

Genel Başkan

Bir cevap yazın