Kayıp Yakınları Yalnız Değildir! Kayıpları Bulun Failleri Yargılayın!

Kayıp yakınları ve Cumartesi İnsanlarının Galatasaray Lisesi önünde kaybedilen yakınlarının akıbetini sorma, faillerin bulunmasını ve yargı önüne çıkarılmasını talep edecekleri şiddetsiz oturma eylemi 944. haftasında da Polis Şiddeti ve gözaltı ile engellendi.

Anayasa Mahkemesinin herkesin önceden izin almadan barışçıl toplanması ve gösteri yapmasının anayasal bir hak olduğunu ifade etmiş olmasına rağmen; son 4 haftadır barışçıl toplanma ve gösteri hakkını kullanmak ve kayıpların akıbetlerinin ortaya çıkarılmasını isteyen insanların gözaltına alınması hukuksuzluğuna devam edilmiştir. Toplamda 25 kişinin 944. Haftada gözaltına alındığı öğrenilmiştir.

Bu topraklarda kaybedilen , her yurttaşın akıbetini, yakınlarından önce sorması, faillerini ortaya çıkarması ve yargıya teslim etmesi gereken yetkililere sesleniyoruz; Kayıp Yakınlarını ve Cumartesi İnsanlarını derhal serbest bırakın. Asli göreviniz olan Kaybedilen insanların akıbetlerini araştırma ve faillerini bulma konusunda çaba sarf edin.

İnsan Hakları Derneği