Kürtlere, Hdp’ye ve Gazetelere Yönelik Saldırıları Kınıyor, Siyasal İktidarın ve Karanlık Odakların Tahriklerine Karşı Halkı Sakin Olmaya Davet Ediyoruz.

Özellikle 7 Eylül 2015 tarihinde yoğunlaşan Kürt yurttaşlara, HDP binalarına, bazı gazete binalarına, kitapçılara, kısacası öteki olarak ilan edilen herkese yönelik tüm ülke sathında gerçekleştirilen linç saldırıları ne yazık ki hala sürmektedir.

Başta yaşam hakkı olmak üzere ağır ve ciddi insan hakları ihlallerine yol açan bu saldırılarda onlarca insan yaralanmış, çok büyük maddi hasarlar meydana getirilmiş, saldırıların yanı sıra etnik kökeni nedeni ile bazı yerlerde Kürtler nefret söylemi ile saldırıya uğramış, bu saldırılarda Kürtçe konuştuğu için Sedat Akbaş (22) isimli kişi öldürülmüş ve çok sayıda kişi yaralanmıştır. Silahlı çatışmaların başlaması ile ilgili siyasal iktidarın sorumluluğunu anlatan Hürriyet Gazetesi 2 kere saldırıya uğramıştır.

Ülkede savaşın, şiddettin ve linç saldırılarının adeta cinnet boyutuna vardığı çok kritik günlerden geçiyoruz.

Barış ve çözüm sürecinin sona erdirilip çatışmalı sürecin yeniden başlatılmasının faturasını HDP’ye çıkartmak isteyen, bu amaçla bizzat HDP’yi hedef gösteren siyasal iktidarın bu saldırılardaki sorumluluğu çok açıktır.

Güvenlik güçlerinin sessiz kaldığı, adeta teşvik ettiği, insan haklarına saygıyı ayaklar altına alan, nefret söylemini, toplumsal yarılmayı ve kopuşu derinleştiren bu saldırıları en sert biçimde kınıyoruz.

Bu kaygı verici gidişatı durdurmak için sorumlular derhal bulunmalı ve yargı önüne çıkarılmalı, saldırıları engellemeyen Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma teşkilatının mensupları hakkında soruşturmalar başlatılmalı, olası yeni saldırıları önlemek için gerekli önlemler alınmalı, başta siyasi iktidar sözcüleri olmak üzere etkili ve yetkili herkes nefret söyleminden, toplumu kışkırtıcı ve kutuplaştırıcı açıklamalardan kaçınmalı ve bu saldırılar sırasında oluşan maddi ve manevi tüm zararlar derhal tazmin edilmelidir.

Türkiye halkını da siyasal iktidarın tahriklerine kapılmamaya, etnik çatışma ihtimalini düşünerek sakin olmaya ve insan haklarına ve demokrasi değerlerine saygılı olmaya davet ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ                               TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI

Bir cevap yazın