Maraş’ı Unutmadık, Unutturmayacağız!

23.12.2016

Maraş Katliamı’nın üzerinden tam 38 yıl geçti. 19 Aralık 1978’de başlayıp 26 Aralık 1978’de biten Maraş Katliamı’nda resmi açıklamalara göre 111 kişi öldürüldü, 1000’in üzerinde insan yaralandı, 552 ev yakılarak tahrip edildi ve 289 işyeri yağmalandı. Katliamın bitmesi ile birlikte aynı gün 26 Aralık 1978’de 13 ilde sıkıyönetim ilan edildi.

Maraş katliamında yaşamını yitirenleri bir kez daha anıyor, unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı ifade ediyoruz.

Geçmişte Maraş, Sivas ve Çorum’da ortaya çıkıp katliam gerçekleştiren bu anlayış, şimdilerde Urfa’da, Antep’te, Diyarbakır’da ve 10 Ekim Ankara’sında sivilleri katlederek kendini göstermektedir.

İnsan Hakları Derneği olarak yıllardır barış taleplerimizi dile getirmekteyiz. Bilinmelidir ki barışın başarıya ulaşmasının yolu devletlerin geçmişle yüzleşmesinden geçmektedir. Geçmişte yaşanan soykırımlar, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları aydınlanmadan ve bu suçlar nedeni ile resmi özür dilenmeden toplumsal barışın kurulması mümkün değildir. Bu nedenledir ki Maraş Katliamı aydınlatılmalı, Alevilerden özür dilenmeli ve sorumluları yargı önünde hesap vermelidir.

Maraş Katliamı’nın yıldönümü vesilesi ile siyasal iktidara bir kez daha sesleniyoruz:

Hakikat ve adalet için mutlaka bir komisyon kurulmalı ve böylece dünyada onlarca ülkede yapıldığı gibi Türkiye’de de gerçekler halka açıklanmalıdır. İnsan hakları savunucuları olarak ceza adaleti istiyoruz. İşlenen insanlığa karşı suçlar başta olmak üzere tüm suçlar ile ilgili yaşayan faillerin yargı önüne çıkarılmasını ve hesap sorulmasını istiyoruz. Bütün bu suçlardan sorumlu olan devletin özür dileme ve gerçeği açığa çıkarma sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın