Metin Göktepe’nin Katledilişinin 3. Yıldönümü ve Evrensel Gazetesi’nin OHAL Bölgesine Girişinin Yasaklanmasına İlişkin İHD’nin Basın Açıklaması

Bugün 8 Ocak 1999. Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe 8 Ocak 1996 tarihinde gözaltına alındı. Gazeteci Metin Göktepe binlerce insanın gözleri önünde, götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonunda, dövülerek işkence ile katledildi.

Bugün 8 Ocak 1998 ve Metin Göktepe’nin katilleri, son 5 yılda öldürülen gazetecilerin katilleri gibi, “meçhul”. Görgü tanıklarının anlatımı görevli polisler tarafından Metin Göktepe’nin öldürüldüğü yolunda. Ancak sorumlular “yargı muafiyeti”ne tabi yani dokunulmaz bir zırhın arkasına gizlendiler. Yargı tıkandı. Yargılanan zanlılar birer birer serbest bırakıldı. Gerçek suçlular gizlendi. Göktepe davası Afyon’a gönderildi. Sorumluları terfi etti…

Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Musa Anter, Ferhat Tepe…. Metin Göktepe. Gazeteciydiler katledildiler, failleri hala meçhul!

Türkiye’de muhalif basın sansüre uğramakta, gazeteler kapatılmakta, gazete büroları bombalanmakta, gazeteciler öldürülmektedir. 8 Ocak 1996 yılında gazeteci Metin Göktepe’nin öldürülmesi, en son OHAL Valisinin yetkisini kullanmasıyla 4 Ocak 1999 tarihinden itibaren Evrensel gazetesinin OHAL bölgesine, girişinin yasaklanması, muhalif basına yönelik baskıların sistematik olarak sürdüğünü göstermektedir. Türkiye’de yaşam hakkı başta olmak üzere; düşünce ve ifade özgürlüğü, haber alma özgürlüğü hergün ihlal edilmektedir. Türkiye’nin tarafı olduğu ulusalüstü sözleşme ve belgeler açıkça ihlal edilmektedir.

Metin Göktepe’nin şahsında tüm basın şehitlerini saygıyla anıyoruz.

Muhalif basına yönelik tüm cinayet ve baskıcı uygulamaları kınıyoruz. Muhalif basın üzerindeki tüm baskıların derhal sona ermesini istiyoruz. Başta Metin Göktepe olmak üzere katledilen 25 gazetecinin katillerinin bulunup yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz.

Demokrasiye bağlılık, insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğüne inanmanın ön şartı bu cinayetlerin açığa çıkarılması ve baskıları durdurmak için mücadeleden geçer.

İHD Genel Merkezi

Bir cevap yazın