MYK Üyemiz Raci Bilici’ye Verilen Cezayı Kabul Etmiyoruz: Bu Tarz Siyasi Yargılamalara Son Verilsin

İHD MYK üyesi ve 2012-2018 yılları arasında İHD Diyarbakır Şube Başkanı olan Avukat Raci Bilici’ye 12 Mart 2020 tarihinde Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Raci Bilici hakkındaki davaya dönüşen soruşturmalar 2012 yılında başlatılmıştı. 2017 yılında kendisi haksız yere gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yargılama süresince mahkemelere de ifade ettiğimiz üzere belli siyasi maksatlarla hazırlanan soruşturulmaların devam ettirilmemesi gerekirdi.  İnsan hakları savunucularının çalışmalarını krminalize eden, yasa dışı çalışmalarmış gibi göstermeye çalışan, uydurma delillerle oluşturulan soruşturma dosyalarına dayanılarak açılan davalarda ceza verilmemesi gerekiyor.

Aynı soruşturma kapsamında suçlanan farklı sivil toplum örgütleri temsilcileri hakkında berat kararı verildiğini de belirtmek isteriz. Dolayısıyla bu tarz siyasi yargılamalara son verilmesi gerekiyor. İHD özellikle barışın gerçekleşmesi noktasında çok ciddi çabalar gösteren bir örgüttür. Şube başkanlarımızın her dönem yargı eliyle uygulanan baskı politikasının mağdurları oluyorlar. Bu sefer Raci Bilici’nin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz. Bu kararın İstinaf Mahkemesi’nde ya da Yargıtay’da mutlaka bozulacağı inancımızı koruyoruz.

İHD Genel Merkezi