Newroz Piroz Be! Nevroz Kutlu Olsun!

Bugün Nevroz, yani yeni gün. Bugün baharın müjdecisi olan Nevroz.

İnsan Hakları Derneği (lHD) olarak Nevroz’u kutluyoruz.

Bu yıl Covid-19 salgını nedeni ile Nevroz kitlesel kutlanamıyor. Ancak belirtmeliyiz ki, herkes evinde veya bulunduğu yerde Nevrozu kutlayabilir.

Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı mücadelesini kazandığı yıldan beri Nevroz kutlanmaktadır. Türkiye’de Nevroz’un kutlanması için uzun mücadeleler verilmiş ve başta Kürt halkı olmak üzere halkların ciddi bir kazanımı olarak yaygın ve kitlesel olarak kutlanabilmektedir.

Ne var ki, Nevroz 2015 yılından sonra hak ettiği ve özlendiği bayram havasında kutlanamıyor. Bunun nedeni ise 24 Temmuz 2015 tarihinden beri devam eden silahlı çatışma ve bölgesel savaş halidir. Silahlı çatışma ve savaş hali Kürt sorununu çözümsüz bırakmakta, ülkenin giderek otoriterleşerek herkesi baskı rejimi altında yaşamaya zorlamaktadır.

2020 yılı Nevroz’u vesilesi ile hatırlatmak isteriz ki insan hakları ve demokrasi mücadelesi, her türlü baskı yöntemine rağmen devam edecektir. Çünkü her Nevroz, dirilişi simgelemektedir. Dolayısıyla ne kadar baskı uygulanırsa uygulansın baskıya maruz kalan halklar her yıl yeniden dirilmektedir. İşte Nevroz’un gerçek anlamı ve büyüsü de budur.

İnsan hakları savunucuları olarak bu yılki Nevroz’un devam eden çatışma ve savaşa karşı barış getirmesini ve bu vesileyle özgürlüklere kavuşacağımız bir yıl olmasını dileriz.

İnsan Hakları Derneği