RIDVAN KIZGIN’I KAYBETTİK

Rıdvan Kızgın

İHD MYK üyesi ve Bingöl Şubesi Eski Şube Başkanı Rıdvan Kızgın 23 Temmuz 2010 tarihinde yakalandığı kanser hastalığı sonucu yaşamını yitirdi. Kızgın, 2003 yılında Bingöl’de 5 köylünün kimliği belirsiz şahıslarca öldürülmesiyle ilgili oluşturulan insan hakları heyetinin yürüttüğü çalışma nedeniyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış ve bu cezanın Yargıtayca onanması sonrası 3 Mart 2008 tarihinde cezaevine girmişti. Cezaevinden Mart 2009’da tahliye olan Rıdvan Kızgın’a kanser teşhisi konmuştu. Kızgın bu tarihten itibaren tedavi görmeye başlarken, İHD yöneticisi olarak yürüttüğü çalışmalar nedeniyle hakkında açılan ve 7 yıl 6 ay hapis cezası nedeniyle sonuçlanan davalardan biri de Yargıtay’da sonuçlandı. Bu nedenle, Kızgın’ın son aylarda tedavi gördüğü hastanenin kapısında taburcu olması durumunda tutuklamak için polisler beklemeye başlamıştı. İnsan hakları savunucuları olarak acımız büyük. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Kızgın’ın hasta yatağından alabildiği son nefeslerle İHD’nin 24’üncü kuruluş yıldönümü için 17 Temmuz 2010’da kızı Rojda’ya yazdırdığı son mesajı aşağıdadır.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

————————————————————————————-

RIDVAN KIZGIN’IN İHD’YE SON MEKTUBU

Rıdvan Kızgın

17 Temmuz 2010

İHD’nin 25. Kuruluş yıldönümünü doğuştan hiçbir varlığın sahip olmadığı onur ve haysiyetine yaraşır bir yaşam dileğiyle kutlarım. Bu kadar mücadele eden ve bu kadar bedel ödeyen bir kurumun bugünlere gelmesi çok anlamlı. Her ne kadar mücadelede ödenen bedeller ağır olsa da, yaşam ve özgürlük yine de uğruna ölecek kadar güzeldir.

Bir arkadaşınız olarak yıllarca birlikte mücadele ettik. Daha nice yıllar birlikte devam etmeyi çok isterdim…
 
En büyük arzularımdan bir tanesi İHD’nin onurlu mücadele saflarında “hep birlikte mücadeleye devam” deyip ölürken bile herkese bunu göstermekti. Bu nedenle kuruluşumuzun 25’inci yıldönümünde o karenin içerisinde olmayı çok isterdim. Fiziken aranızda olmasam da tüm benliğimle aranızda olacağıma eminim.
 
Bu mesajım size ulaşırken hastalığım nedeniyle yaşanacak fiziki bir engel yoksa mutlaka sizinle birlikte olmayı düşünüyorum. Aksi durumda ise “kaderimiz” der geçeriz. Kuruluşunun 25’inci yıldönümünde bütün İnsan Hakları Derneği camiasını tek tek kutlar, nice uzun yıllar dilerim.
 
Saygılarımla…
 
Rıdvan KIZGIN

Bir cevap yazın