Ortak Açıklama: Bugün, Nedim Türfent’in hapisteki 2000. günü

‘Ülkemizde o kadar çok adaletsizlik var ki insan bu tür spesifik günlerde bir açıklama yapmaya çekiniyor. Ama şöyle de bir gerçek var bazen bilinir örnekler üzerinden adaletsizliğe, hukuksuzluğa, haksızlığa kaynak tutmak daha kolay oluyor. Bu yüzden, bu 2000 günlük mahpusluğu ülkedeki adaletsizlik fotoğrafının büyük bir sembolü olarak ele alıyorum. Sadece kendi durumum değil, düşünceleri ve siyaset yapma hakları yüzünden özgürlüklerinden alıkonulan bütün mahpuslar için bir duyarlılık oluşması elzemdir. Elbette, benim de beş buçuk yıllık tutukluluğum kamuoyu vicdanında yadsınamaz bir yaradır. Bugün vesilesi ile gerek ulusal gerekse de uluslararası hak ve özgürlük kuruluşlarını düşünceleri, sözleri ve kimliklerinden dolayı tutsak edilen insanlarla dayanışmaya çağırıyorum. Özellikle bütün sosyal faaliyetlerin askıya alındığı bu ağır pandemi izolasyon sürecinde tutsaklara destek [olmak] ve [onlarla] dayanışmada bulunmak her birimizin vicdani bir borcu olmalı.’”

Nedim Türfent’in 22.10.2021 Mesajı

3 Kasım 2021- 54 uluslararası ve yerel basın ve ifade özgürlüğü kuruluşu, Türkiyeli yetkilileri bir kez daha gazeteci ve şair Nedim Türfent’i derhal ve koşulsuz bir şekilde tahliye etmeye ve hakkındaki mahkumiyet kararını bozmaya çağırıyor. Bugün, Nedim’in düzmece terör suçlamalarıyla tutuklanıp, dinlenen tanıkların büyük bölümünün ifadelerini işkence altında verdiklerini beyan ettikleri adil olmayan bir yargılama sonucunda sekiz yıl dokuz ay hapse mahkum edilmesinin 2000. günü.

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) haber editörü ve muhabiri Nedim Türfent, özel harekat polislerinin Kürt işçilere kötü muamelesini haberleştirdikten kısa bir süre sonra, 12 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alındı. Nedim, haberi yayınlandıktan kısa bir süre sonra emniyet mensuplarından ölüm tehditleri almaya başladı ve çevrimiçi bir taciz operasyonunun hedefi haline geldi. Tutuklandıktan bir gün sonra “terör örgütü üyeliği” ile suçlandı; hakkındaki iddianame ise 10 ay sonra hazırlandı. İki yıl boyunca korkunç şartlar altında tecrit edildi.

“Bugün, Nedim Türfent’in maruz kaldığı büyük adaletsizliğin bir diğer önemli ve acı verici kilometre taşı. Sadece mesleğini yaptığı için parmaklıklar arkasında 2000 gün geçirmiş olması inanılır gibi değil. Bu adaletsizliği düzeltmek için Türkiyeli yetkililer Nedim’i derhal ve koşulsuz olarak tahliye etmeli ve hakkında verilen mahkumiyet kararını bozmalıdır. PEN Topluluğu, Türkiye’de haksız bir şekilde hapsedilmiş tüm yazar ve gazetecilerin ve Nedim’in yanındadır ve her biri serbest bırakılana kadar onların özgürlüğü için mücadele etmeye devam edecektir.” – Ma Thida, Pen International Mahpus Yazarlar Komitesi Başkanı

Nedim hakkında hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımları, yazdığı haberler ve 20 gizli tanığın ifadeleri suçlamalara delil gösteriliyor. Yargılandığı davanın ilk duruşması 14 Haziran 2017’de, tutuklu bulunduğu Van’dan 200 km uzaklıkta Hakkari’de görüldü. Nedim’in duruşmada fiziksel olarak hazır bulunma talebi yedi kez reddedildi ve ifadesini SEGBİS ile vermek zorunda kaldı. 20 tanıktan 19’u ifadelerini işkence altında verdiklerini söyledi ve ifadelerini geri çekti.

“Bugün, Nedim’in bir gazeteci olarak cesareti için cezalandırıldığı sonu olmayan adaletsizliğin önemli bir dönüm noktasını daha arkamızda bırakıyoruz. Nedim, özgürlüğü bekleyerek 2000 günü parmaklıklar arkasında geçirdi. Asla kaybetmemesi gereken ve asla geri alamayacağı 2000 gün. Eleştirel sesleri susturmak için bir silah haline getirilmiş yargı tarafından yüzlerce gazeteci aynı şekilde hedef alındı. Anayasa Mahkemesine bu büyük adaletsizliği sonlandırmak için Nedim’in başvurusuna öncelik vermesi gerektiğini iki kez ilettik. Bu sefer harekete geçeceklerine inanıyoruz.”– Renan Akyavaş, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Program Koordinatörü

Bu kadar bariz adil yargılanma hakkı ihlallerine rağmen, Nedim 15 Aralık 2017 tarihinde ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından sekiz yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay ise 9 Mayıs 2020 tarihinde Nedim’in cezasını onadı. Üç yıl geçmesine rağmen Nedim’in Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru hala mahkeme önünde bekliyor.

“Nedim, ödüllendirilmesi gereken gazeteciliği için cezalandırıldı. Nedim’in maruz kaldığı adaletsizlikler aslında Türkiye’de Kürt gazetecilerin büyük çoğunluğunun maruz kaldığı adaletsizliklerdir. Bu yüzden samimi olarak ifade özgürlüğünü savunan tüm kişi ve kurumları Nedim ile dayanışmaya davet ediyoruz.” – Murat Kök, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Proje ve İletişim Koordinatörü

 

İmzacılar:

ARTICLE 19
Articolo 21
Association of European Journalists (AEJ)
Cartoonists Rights Network International (CRNI)
Committee to Protect Journalists (CPJ)
Croatian PEN
Danish PEN
English PEN
European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
European Federation of Journalists (EFJ)
French PEN
German PEN
Human Rights Association (HRA)/ İnsan Hakları Derneği (İHD)
IFEX
Index on Censorship
Initiative for Freedom of Expression/ Düşünçe Suçu?!na Karşı Girişim
Irish PEN/PEN na hÉireann
Kurdish PEN
Montenegrin PEN Center
OBC Transeuropa (OBCT)
PEN America
PEN Bangladesh
PEN Belgium (French-speaking)
PEN Centre of Bosnia & Herzegovina
PEN Esperanto
PEN Estonia
PEN Georgia
PEN Iraq
PEN Latvia
PEN Malta
PEN Melbourne
PEN Moscow
PEN Netherlands
PEN Norway
PEN Portugal
PEN Québec
PEN Romania
PEN Suisse Romand
PEN Trieste
PEN Turkey
Perth PEN Centre
Russian PEN
San Miguel de Allende PEN
Slovene PEN
South East Europe Media Organisation (SEEMO)
St Petersburg PEN
Swedish PEN
Turkey Human Rights Litigation Support Project/Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi
Vietnamese Abroad PEN centre
Wales PEN Cymru