Paris’te Charlie Hebdo Dergisine Yönelik Gerçekleştirilen Katliamı Kınıyoruz

08.01.2015

7 Ocak 2015 günü Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Charlie Hebdo mizah dergisine yönelik olarak gerçekleştirilen saldırıda 10 dergi çalışanı ve bu kişileri korumakla görevli 2 polis yaşamını yitirmiş, 20’den fazla insan yaralanmıştır. Charlie Hebdo dergisine yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınıyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine, Charlie Hebdo dergisi sahip, yazar ve karikatüristlerine ve Fransız halkına başsağlığı diliyoruz. Kamuoyuna yansıyan ilk bilgilere göre saldırıyı cihatçı diye tabir edebileceğimiz radikal İslamcı militanların gerçekleştirdiği yönündedir.

İfade özgürlüğü en temel insan haklarındandır. Bunun yanı sıra çoğulculuğun dolayısıyla demokrasinin de temelidir. Paris’te bulunan bir mizah dergisinin çeşitli dini ve siyasi liderleri karikatürize ederek eleştirmesinin karşılığında, dergi çalışanlarının silahlı saldırıya uğramaları ve katledilmeleri asla kabul edilemez. Bu eylemi gerçekleştirenlerin insanlık değerleri ile ve insanlığın oluşturduğu inanç değerleri ile bağlılıklarından söz edilemeyeceğini belirtmek isteriz. Bilebildiğimiz kadarı ile hiçbir din ve inancın bu tarz katliamları ve öldürme eylemlerini tasvip etmesi mümkün değildir. Radikal grupların terör yöntemleri kullanarak din ve inançları kendilerine kalkan haline getirip bu yolla militan devşirmeleri ve saldırı eylemleri gerçekleştirmeleri 21.yüzyılın önemli bir sorunu olarak karşımızda durmaktadır. IŞID isimli radikal dinci cihatçı ve soykırımcı örgütün Irak’ta Ezidilere, Asuri ve Süryanilere yönelik soykırım teşebbüsü, aynı örgütün Suriye/Rojava’da kendi öz yönetimlerini oluşturan Kürtlere yönelik saldırısı ve gerçekleştirdiği katliamlar insanlık vicdanında derin yaralar açmıştır. Bütün bunlara rağmen bu tarz örgütleri destekleyen veya bu örgütlerin ağır insan hakkı ihlallerine sebep olan eylemlerine göz yuman devletlerin ve hükümetlerin bu tutumlarını artık sona erdirmesi ve insan hakları değerlerine sahip çıkması gerekmektedir.

Paris’te gerçekleştirilen bu saldırı ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğu kadar, insanlığın yarattığı değerlerin terör yöntemleri kullanan radikal örgütler tarafından yok edilmesi tehlikesini de ortaya koymuştur.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın