Şırnak İli Cizre İlçesi’nde 6 Ocak 2015 Tarihinde Yaşanan Olaylarla İlgili Rapor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 27 Aralık 2014 tarihinde yaşanan olaylardan sonra hendekler kapatılmak istenmiş, ancak varolan güvensizlik ortamından dolayı bütün hendekler aynı anda kapatılmamış. Cudi Mahallesinde kapatılan ilk hendekten içeriye 6 Ocak günü saat 18:00 sıralarında yirmi civarında güvenlik aracı gelip ateş etmesi sonucu bir kişinin ölümü, bir kişinin de ağır yaralanmasına sebep olmuş saldırı sonrasında İHD Şırnak Şubesi Cizre ilçesine gitmiş ve çeşitli temaslarda bulunmuştur.

İHD Şırnak Şubesi tarafından oluşturulan heyet aşağıdaki gibidir:

İHD Şırnak Şube başkanı Emirhan UYSAL

İHD Şırnak Şube Yönetim Kurulu üyesi Mucip ERDEM;

İHD Şırnak Şube üyeleri Abdulkerim PUSAT, Filiz ÖLMEZ

HEYET GİRİŞİMLERİ

Heyet 6 Ocak 2015 tarihinde Cizre’de Cizre Devlet Hastanesi’ne giderek yaralı ve ölü yakınlarıyla görüşmeler yapmış, olayların meydana geldiği mahalle ziyaret edilerek oradaki sivil halk ile görüşme sağlamıştır.

HEYET ÜYELERİNİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ GÖRÜŞMELER

1- 6 Ocak 2015 tarihinde meydana gelen olaylarda kasık bölgesinden yaralanan 24 yaşındaki Çelebi SAKÇAK’ın yakınlarıyla hastanede görüşülüp yaralının sağlık durumuyla ilgili bilgi edinilmiştir.

2- 6 Ocak 2015 tarihinde meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Ümit KURT adlı kişinin hastanede bulunan yakınları ile görüşülüp olayla ilgili bilgi edinilmiştir.

3- Olayların meydana geldiği mahalle ziyaret edilerek bilgi edinilmiştir.

MAĞDUR YAKINLARIYLA YAPILAN GÖRÜŞMELER

E.K. (2000  D.lu. Ümit Kurt’un yardım ettiği arkadaşı, aynı yaşlarda, yüzünde ve kıyafetlerinde boya izleri mevcut)

Mahallede bir dükkanın boya işlerini yapıyorduk. Ümit de bize yardım ediyordu. Ama akşam oldu elektrikler kesildi. Polis mahalleyi bastı. Biz de işi bırakıp evlerimize gidecektik. Ümit bir tarafa, ben diğer tarafa doğru yürümeye başladık. Bir anda Ümit’in yere düştüğünü gördük. Kendisini hemen kaldırıp hastaneye getirdik.  Yanılmıyorsam tam kalbinden vurulmuş.

Hastanede İsmini Vermek İstemeyen Bir Tanık:

Hendekler kapatılır kapatılmaz, mahalleye girebildikleri yerden saldırıya başladılar. Olayın olduğu yer, 27 Aralık günü vurulan Zeki ALAR’ın taziyesinin de bulunduğu mahalle. Taziyenin de etkisiyle bugün öğlen kapatmışlardı hendeği. Bir gün bile geçmeden, gözaltı ya da benzer birşey yapmak için değil -zaten taziye olduğu için mahalle sakindi ve yüzü kapalı kişi ya da kişiler yoktu- gördükleri kişileri hedef alarak ateş ettiler. Kaçabilenler kaçtı, Çelebi Sakçak ve Ümit Kurt gibi şanssız olanlar vurulup düştüler.

HEYETİN YAPTIĞI TESPİTLER ve YARALILAR

Yaptığımız araştırma ve incelemede ilçe merkezinde provokasyon amaçlı çatışma ortamı yaratılmaya çalışıldığı görülmektedir. Gerek bu olayda, gerekse diğer bütün olaylarda polis tarafından gerekçesiz bir şekilde ve ne kadın ne çocuk, ne esnaf ne de sivil kişilere karşı en küçük bir hassasiyet göstermeden biber gazı ile sık sık müdahaleler yapılmakta, bu olaylar esnasında ise polisin rastgele ateş etmesi sonucu bizzat polisten kaynaklı ciddi olarak kamu düzeni bozulmuştur.

Gerek olaylarda, gerekse hastane önüne gelmiş Polis güvenlik araçlarının plakaları sökülmüş, hangi uygulamayı hangi güvenlik aracının yaptığı belirsiz. Tespit etmek imkansız.

YARALANANLAR

Çelebi SAKÇAK (1991 D.lu Hastane yoğun bakım önünde yakınları tarafından aktarılanlar)

24 yaşında, evli ve dört çocuk sahibi. Ticaret ve Sanayi Odasında memur olarak çalışmakta ve olay anında işten dönmekteydi. Eve varmasına 10 metre kalmıştı. Evinin kapısında vurulup yere düştü. Hemen hastaneye getirdik. Doktor felç riskinin yüksek olduğunu söyledi. “Kıyafetlerini istediler, bizden ve zorla aldılar. O elbiseleri yok edip onların yerine başka kıyafeltler koyabilirler mi?” şeklinde kaygılarını da dile getirdiler.

HASTANEDE İSMİNİ VERMEK İSTEMEYEN BİRİ:

Ümit Kurt’un ölüm muayenesine girdim. Mermi sırtından, yani sağ omuzunun hemen altından girmiş, kalbinin tam ortasından çıkmış. Yine bileğinden girmiş ve bileğinin diğer tarafından çıkmış olduğu zannedilen başka bir mermi izi var.

OLAYIN OLDUĞU SOKAKTA EDİNDİĞİMİZ BİLGİ:

Olaya onlarca güvenlik aracı karıştığı halde mahalledeki evlerin duvarlarında mermi izlerine çok az rastlandı. Sorduğumuzda ise, hedef gözeterek ateş edildiği söylenmekte.

SONUÇ:

27 Aralık 2014 tarihinde Cizre İlçesinde güvenlik görevlilerinin sivil giyimli kişilerle birlikte Nur mahallesine yönelik saldırısı sonucunda rastgele ateş açılması ve keskin nişancı tüfeği kullanılarak yapılan saldırıda 3 kişi yaşamını yitirmiş, 10’un üzerinde kişi yaralanmıştı.

Heyetimiz bu olayın tipik bir provokasyon yaratmaya dönük polis içerisindeki bir çete yapılanması tarafından organize edildiğini düşünmekteydi.

Polisin halka yönelik davranışları düşmanca niteleyebileceğimiz türden olup, bunun acilen önlenmesi bunun için en etkili denetim mekanizmalarının kullanılması gerekmekteydi.

Olayların etkili bir şekilde soruşturulup, sorumluların açığa çıkarılması gerekmektedir. Barış ve çözüm sürecinde bu tip provokasyon yaratmaya dönük olayların bir daha yaşanmaması için hükümetin etkili tedbirler alıp özellikle polis ve asker içerisindeki her türlü yasa dışı yapılanma ile etkili bir şekilde mücadele etmesi gerektiği görüşündeydik. Oysa yapılanlar çözüm sürecini korumaya yönelik olmayıp, yeni hak ihlalleri ve saldırılar yapılmaktadır. Önceki olaylardan farklı olarak, farkına mevcut Cizre olaylarında vardığımız güvenlik araçlarının plakalarının sökülmüş olduğunu araştırma ve gözlemlerimiz sonucunda Şırnak, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van vs. il ve ilçelerinde de tespit ettik. Provokasyon sonucunda yeni şiddetlerin doğması olasıdır. Diliyoruz ki provokasyonlar ve kanlı olaylar son bulur, etkili soruşturmalar sonucu hukuk dışı uygulamaların failleri tespit edilip gerekli şekilde caydırıcı yaptırımlar uygulanır.

İHD ŞIRNAK ŞUBESİ

Bir cevap yazın