İnsanların yüzleri silindi. İnsanlar rakamlarla anılıyorlar

F Tipi Cezaevlerine sevk için vahşice saldırarak yapılan operasyonlar sürüyor.

En az 20 kişinin ölümü ve yüzlerce insanın yaralanmasına yol açan operasyonlarda muhatabın kim olduğu bilinmiyor. İçişleri, Adalet ve sağlık Bakanları sürekli açıklama yapıyor.

İnsanların yüzleri silindi. İnsanlar rakamlarla anılıyorlar.

Kimler hangi hastanede, kimler hangi cezaevlerinde tutuluyor, bilinmiyor.

Hastaneleri yönetenler adres olarak kriz merkezlerini gösteriyor. Kriz merkezlerinin adresleri nerededir, kimdir sorumluları, bilinmiyor. En az 20 ilde kriz merkezleri olduğu söyleniyor, bu gizli olarak faaliyete geçen kriz merkezleri hakkında yurttaşlara bilgi verilmiyor.

Hükümetten açıklama bekliyoruz. Kriz halini ne zaman ilan ettiniz, bu kriz merkezlerinin adresleri neresidir, yetkiler kimlerde toplanmıştır, açıklayınız.

9 Ocak 1997 tarihli kriz yönetim merkezi yönetmeliği yürürlükte midir?

Aralarında İHD'nin de bulunduğu demokratik kitle örgütleri, aydınlar ve sanatçılar, insan hakları ve özgürlüklerini savunmaya kararlıdır. Hiçbir demagoji, insan hakları ve temel özgürlükleri savunmamızı engelleyemeyecektir. İHD, F Tipi Cezaevlerini, hücre tipi cezaevleri olarak nitelemiştir ve nitelemeye devam edecektir. Tutuklu ve hükümlülerin tecritini amaçlayan bu cezaevlerinin, ulusalüstü insan hakları belgelerine aykırılığı açıktır ve bu görüşümüzü her platformda yinelemeye devam edeceğiz.

Operasyonlarla birlikte bizlere ve özellikle İstanbul Barosuna, Türk Tabipler Birliğine yönelik saldırılara karşı, açık tavrımızı ilan ediyoruz.

İstanbul Barosu'nun ve Türk Tabipleri Birliği'nin açlık grevleri ve ölüm oruçları sürecindeki tutumlarına tam destek veriyor ve tüm girişimlerinin sorumluluğunu paylaşıyoruz. Bugün de Türk Tabipleri Birliği'nin etik ilkelere dayalı ve yüksek bir sorumluluk duygusuyla sürdürdüğü tutumu destekliyoruz.

İnsanların ölümüne yol açan operasyonlarda 80-100 kişinin ölümünü göze alan, 20 kişi öldüğü için de beklentilerin altında gerçekleşmesi nedeniyle bunu başarı olarak niteleyenlere bir şey söylemek gerekmiyor.

Gök kubbenin altında yapılan hiçbir kötülük gizli kalmayacak; unutulmayacaktır. Kötüler de...

Hüsnü Öndül
İHD Genel Başkanı

Bir cevap yazın