SAVAŞ VE ŞİDDETTEN MEDET UMANLARIN AKIL VE VİCDANLARINA SESLENİYORUZ

İHD ve TİHV - Ortak Logo

Dün ülke yeni ölüm haberleri ile sarsıldı. İstanbul’da askerî personel taşıyan servis aracının geçişi sırasında parça tesirli bir bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 4’ü asker biri sivil olmak üzere toplam 5 kişi yaşamını yitirmiş; 2’si ağır olmak üzere toplam 15 kişi de yaralanmıştır.

Böylelikle 1 Ocak 2010 ile 22 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleşen operasyonlar, çatışmalar ve bombalı saldırılar sonucu yaşamını yitiren kişi sayısı toplamda 130’a ulaşmıştır. 

Ölenlerden 57’si asker, 58’i HPG militanı, 3’ü polis memuru, 7’si geçici köy korucusu ve 4’ü sivil, biri ise özel güvenlik görevlisidir.

Ölümlerin aylara göre dağılımına baktığımızda 2010 Ocak ayında çatışmalar sonucu bir kişi yaşamını yitirirken bu sayının Mart ayında 8, Nisan ayında 19, Mayıs ayında 46, Haziran ayının ilk 22 gününde ise büyük bir sıçrama yaparak 52 kişiye ulaştığı görülmektedir.

Ölümlerin bu önlenemez tırmanışı kaygıdan öte ürküntü vericidir.

Yaşamını yitirenlerin acısını tüm benliğimizde hissediyor, ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Ancak, böylesine ifadelerin ölenlerin yakınları için fazla bir anlam taşımadığını da çok iyi biliyoruz çünkü ateş düştüğü yeri yakar ve evlatlarını yitiren acılı ailelerin yüreklerini saran ateşi söndürebilecek sihirli hiçbir söz yoktur.

Bu nedenle insan hakları savunucuları olarak yıllardır ısrarla dile getirdiğimiz gerçekliği var gücümüzle bir kez daha haykırıyoruz:  “Şiddet ve silahlı yöntemler sorunlarımızı çözmez ve bizleri karanlıklardan aydınlıklara çıkarmaz! Daha fazla yüreğe ateş düşmemesi için, bu sonu belirsiz şiddet sarmalına derhal son verilmelidir”.

Sorun da bellidir, çözüm de…

Sıkılan her kurşun, patlayan her bomba, gerçekleştirilen her operasyon ne Kürt Sorunu’na çözüm getiriyor, ne de Türkiye’ye insan hakları, sosyal adalet, barış ve demokrasi…

Savaş ve şiddetten medet umanların akıl ve vicdanlarına sesleniyoruz: Artık yeter! Yoksa akan bu kan, siz dahil hepimizi boğacak… 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı

İnsan Hakları Derneği Başkanı

Öztürk Türkdoğan

Bir cevap yazın