Siyasetçilere Ve Sivillere Yönelik Silahlı Saldırılar Kabul Edilemez, Kınıyoruz!

tihv

11 Ekim 2016

SİYASETÇİLERE VE SİVİLERE YÖNELİK SİLAHLI SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ, KINIYORUZ!

10 Ekim 2016 günü, gece geç saatlerde AKP Diyarbakır Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert işyerinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Bir gün önce, 9 Ekim günü de AKP Özalp İlçe Yöneticisi Aydın Muştu evinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. 14 Eylül 2016 günü ise AKP Hakkâri milletvekili adayı Ahmet Budak evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Öncelikle, yaşamını yitirenlerin ailelerine bir kez daha başsağlığı ve yaralılara şifalar dileriz.

Son dönemde doğrudan doğruya sivillere ve siyasetçilere yönelik bu tür silahlı saldırılar başta yaşam hakkı ihlali olmak üzere örgütlenme, demokratik siyaset yapma vb. pek çok hak ihlaline yol açmaktadır.  Sivillere ve siyasetçilere yönelik bu tip saldırılar asla kabul edilemez. Bu saldırıları kınıyoruz. Bunlarla ilgili olarak bir an önce etkili soruşturma yürütülmesini ve sorumluların yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz.

Daha da ötesi çok daha tehlikeli bir sürecin başlamasından: 90’lı yılarda gerçekleştirilen faili meçhul cinayetler ve suikastlar sürecinin yaşanmasından, başka bir deyişle toplumun giderek tırmanan bir şiddet sarmalına girmesinden endişe ediyoruz. Bu sebeple silahlı çatışmaların bir an önce son bulmasını ve çatışmasızlığın sağlanmasını talep ediyoruz.

Temmuz 2015’te yeniden başlayan silahlı çatışmalarda yüzlerce sivil yaşamını yitirdi, yüzlercesi yaralandı. Yaşamını yitiren asker, polis, korucu, silahlı militan sayısı ise maalesef artık binlerle ifade edilmektedir. Hak örgütleri olarak bu anlamsız savaşın bir an önce sona erdirilmesini ve yeniden diyalog ve müzakere ortamına dönülmesi gerektiğini ısrarla belirtiyoruz.

Ayrıca, Devletin, köy korucuları ve Kürt aşiretleri üzerinden güvenlik politikalarını yürütmekten vazgeçmesi, PKK’nin ise bu kesimlere yönelik silahlı saldırıları sona erdirmesi gerekliliğini bir kez daha ifade ediyoruz.

 

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ                                                                                      TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI

Bir cevap yazın