Süresiz ve Dönüşümsüz Açlık Grevleri

Türkiye cezaevlerindeki mahpuslar 15 Şubat 2017 tarihinden beri süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladılar. İzleyebildiğimiz ve tespit edebildiğimiz kadarı ile halen açlık grevi devam eden cezaevleri ve mahpusların sayısı şöyledir:

Süresiz ve Dönüşümsüz Açlık Grevleri
Tarih Cezaevi Mahpus Sayısı Gün sayısı
15.02.2017 Şakran T2 8 48
15.02.2017 Şakran T3 5 48
22.02.2017 Şakran Kadın 5 41
23.02.2017 Sincan Kadın 7 40
01.03.2017 Şakran T4 8 34
08.03.2017 Tekirdağ T-1 10 27
15.03.2017 Tarsus Kadın 5 21
22.03.2017 Şakran T4 7 13
27.03.2017 Bolu F Tipi 10 7
01.04.2017 Hatay T Tipi 11 3
  • 6 farklı cezaevinde 17’si kadın olmak üzere toplam 76 mahpusun süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi devam ediyor.
  • Süresiz-dönüşümsüz girilen açlık grevlerinden farklı olarak, Türkiye cezaevlerinde 15 Mart 2017 tarihinden itibaren 5’er günlük dönüşümlü açlık grevleri devam ediyor. 22 Mart 2017 günü süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan Van F Tipi Cezaevi’ndeki 29 mahpus 1 Nisan’dan beri dönüşümlü açlık grevine devam ediyorlar.
  • Açlık grevlerinin 45. gününde, açlık grevinde olan mahpuslara yönelik hiçbir iyi niyet adımının atılmamış olması nedeniyle Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Hakkâri Milletvekili Nihat Akdoğan açlık grevlerine başlamışlardır.
  • Edirne Cezaevi’nde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkâri Milletvekili Abdullah Zeydan’ın açlık grevine katılmalarının ardından Edirne Cezaevi’nde devam eden açlık grevi, sorunların çözümü için ortaya konulan karşılıklı iyi niyet taahhütleri çerçevesinde 25 Şubat günü başlattıkları açlık grevini 31 Mart 2017 günü sona erdirmişlerdir.

Özetle mahpusların talepleri:

  • Cezaevlerindeki insani koşullarının iyileştirilmesi,
  • Düşünceleri ve siyasal çalışmaları nedeni ile aralıksız olarak sürdürülen gözaltı ve tutuklamaların sona erdirilmesi, halka yönelik askeri ve siyasi baskının sona erdirilmesi,
  • Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması.

Özellikle darbe teşebbüsünden sonra yaklaşık 45 bin civarında kişinin darbe teşebbüsünde bulunmak ve Fethullah Gülen Örgütü üyesi olma iddiası ile tutuklanması, Kürt muhalefeti başta olmak üzere toplumsal muhalefete yönelik yargı baskısı nedeni ile 5 binden fazla insanın tutuklanmış olması ve diğer suçlarla ilgili tutuklamaların aralıksız sürdürülmesi, kapasitesi yetersiz olan cezaevlerindeki aşırı doluluğu arttırmış ve cezaevlerini yaşanılmaz bir yere dönüştürmüştür. Adli mahpuslara yönelik “örtülü” OHAL afları bile aşırı doluluk sorununu çözememiştir. OHAL ilanı ve OHAL KHK’larının verdiği yetki ile birçoğunun mevcut yasal haklardan kısıtlanmış olması da ayrıca üzerinde durulması gereken ciddi insan hakları sorunlarıdır.

Cezaevlerindeki tecrit uygulamaları, her türden keyfi muameleler, işkence ve kötü muamele iddiaları, sürgün ve sevk uygulamaları, keyfi disiplin cezaları, mahpusların sağlık sorunlarının zamanında ve etkili bir şekilde çözülmemesi, ağır hasta mahpusların tedavi edilmemesinin yanı sıra tahliye edilmemeleri gibi sıralayabileceğimiz çok sayıda sorun bulunmaktadır.

Bu nedenle bu talepler siyasal iktidarın mevcut Anayasal düzen içerisinde uyması gereken taleplerdir.

Devam eden açlık grevleri ile ilgili olarak öncelikle hak ve sağlık örgütleri olarak aşağıda belirttiğimiz taleplerimizin Adalet Bakanlığı ve kamuoyu tarafından dikkate alınması gerekmektedir.

1- Açlık grevinde bulunan mahpusların düzenli sağlık kontrollerinin yapılması ve TTB tarafından görevlendirilecek hekimlerin cezaevlerinde muayene yapmalarının sağlanması,

2- Açlık grevinde bulunanların talepleri ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı’nın diyaloga geçmesi ve bu taleplerin konuşulması amacı ile başta milletvekilleri olmak üzere hak, hukuk ve sağlık örgütleri temsilcileri ile görüşmeler yapılması, bağımsız heyetlerin cezaevlerinde inceleme ve ziyaret yapmalarına izin verilmesi,

3-Mevzuata aykırı olarak sürdürülen Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin biran önce sona erdirilmesi, avukatları ve ailesi ile görüşlerin başlatılması,

Demokratik kamuoyunun cezaevlerinde devam eden süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

  İnsan Hakları Derneği         Özgürlükçü Hukukçular Platformu    Türkiye İnsan Hakları Vakfı            

Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi

Bir cevap yazın