Türkdoğan: Bilici’nin yasadışılıkla suçlanması kabul edilemez

17 Mart 2017, Diyarbakır

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’nin evine düzenlenen polis operasyonuyla gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenleyen İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan “İnsan hakları savunucuları her zaman risk alırlar ve savunuculuk zaten böyle bir şeydir. Aldığımız riskler karşımıza bazen gözaltı, bazen tutuklama olarak, bazen ülkeye terk etmek olarak, ne acıdır ki bazen de yaşamımızın sona ermesi olarak çıkıyor” dedi.

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 15 Mart 2017 Çarşamba günü evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Dosyada gizlilik kararı bulunması nedeniyle ne ile suçlandığına dair bilgi edinilemezken konu ile ilgili İHD Diyarbakır Şubesi binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Bilici’nin 15 Mart’tan bu yana gözaltında bulunduğunu hatırlatarak bu gün Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen ve TİHV temsilcileri ile birlikte Diyarbakır Başsavcılığı’nı ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Başsavcılık’tan Bilici’nin durumu hakkında bilgi talebinde bulunduklarını belirten Türkdoğan, insan hakları savunuculuğundan dolayı bir soruşturmaya uğramaması gerektiğini aktardıklarını söyledi. Soruşturmanın 2013 ve 2014 yıllarına dayanan ve daha önceden başlatılmış ancak tamamlanması gereken bir soruşturma olduğuna dair kendilerine genel bir bilginin aktarıldığını belirten Türkdoğan, soruşturmanın gizlilik içersinde yürütüldüğünü söyledi.

“Hak savunucuları her zaman risk alırlar”

“İnsan hakları savunucuları her zaman risk alırlar ve savunuculuk zaten böyle bir şeydir” diyerek konuşmasını sürdüren Türkdoğan, “İnsanların hakkını ve hukukunu aramak ve ihlalleri belgelemek için aldığımız riskler karşımıza bazen gözaltı, bazen tutuklama olarak, bazen ülkeye terk etmek olarak, ne acıdır ki bazen de yaşamımızın sona ermesi olarak çıkıyor” dedi.

Bilici’nin yasadışılıkla itham edilecek bir faaliyetinin olamayacağını rahatlıkta belirtebileceğini söyleyen Türkdoğan, “İnsan Hakları Derneği’nin ve insan hakları savunucularının yasadışı örgütlerle hiçbir şekilde bağı ve ilişkisi kurulamaz. Böylesi yoğun hak ihlallerinin yaşandığı bir ülkede aktivist faaliyetlerde bulunduğumuzdan dolayı bu tip suçlamalarla karşılaşmamız olağandır. Ancak tekrar vurgulamak isterim ki insan hakları ve demokrasiden yana bağımsız bir çizgisi olan derneğimizin yöneticisi olan Raci arkadaşımızın da yasadışılıkla suçlanması kabul edilemez” dedi.

“Uluslararası dayanışma artıyor”

Birçok uluslararası kurumun Bilici’nin durumu ile ilgili bilgi talebinde bulunduğu söyleyen Türdoğan “Bu bağlamda Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, Uluslararası Akdeniz İnsan Hakları Ağı ve Uluslararası Af Örgütü arkadaşımızın durumu yakından izlemektedir. Yine ihlal raporlarımızın ulaştığı Birleşmiş Billetler mekanizmaları, Avrupa Konseyi ve AGİT mekanizmaları da arkadaşımızın durumu hakkında bilgi talep etmektedir.” diye konuştu.

Türkdoğan son olarak, “Süreci soğukkanlı bir şekilde ve adli sürece zarar vermeden fakat arkadaşımızın özgürlüğüne kavuşacak şekilde sürdüreceğiz.” diye konuştu.​

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR ŞUBESİ

Bir cevap yazın