Adana’da Polis Bir Genci Belinden Silahla Vurarak Ağır Yaraladı

09.11.2008 Tarihinde saat 14.30 sularında Adana Ova mahallesinde Polisler 14 yaşındaki Ahmed Yıldırım’ı belinden vurarak ağır yaraladı. Polis kurşunu ile ağır yaralanan genç Adana Numune Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Tedavisi halen devam etmektedir. Ameliyat edilen gencin durumu ciddiyetini halen koruyor.

Emniyet yetkilileri yaptıkları açıklamada polislerin lastiğe ateş ettiğini, A.Y.’nin seken kurşunla yaralandığını bildirdi.

Aldığımız bilgilere Ahmet Yıldırım’ı vuran polisler olayın gelişimini şöyle anlatmıştır: Önceki gün çalınan motosikletini bir kaç mesai arkadaşıyla aramaya çıktığını, Onur mahallesinde çalınan motosikletinin üzerinde 3 genci gördüğünü ve durdurmak istediğini, “Dur” ihtarına karşın motosikletin üzerindeki gençler kaçmayı sürdürdüğünü; motosikleti çalınan polisin arkadaşı tabancasını çekip tetiğe bastığını, motosikletin en arkasında oturan A. Y., sırtından vurularak yaralandığını, Motosikletten düşen diğer iki kişinin ise kaçmaya çalışırken yakalandığını belirtmişlerdir.

HEP AYNI SAVUNMA DUR İHTATARINA UYMADI, YERE ATEŞ ETTİK SEKEN KURŞUN DEĞDİ!

Dur İhtarına uymadı “yere ateş ettim seken kurşun değdi”, savunmalarına hiç de yabancı değiliz. Daha iki hafta önce Antalya’da Çağdaş Gemik’i vuran polis de aynı savunmayı yapmıştı. Baran Tursun ve daha birçok olayda olduğu gibi Adana’daki bu olaya karışan polisler de ne hikmetse yere ateş ettiklerini ancak seken kurşunun değdiğini söylüyorlar. Ancak görgü tanıkları hiç de olayın öyle olmadığını söylüyorlar. Görgü tanıklarının anlatımına göre ise polisin hiç de yere veya havaya ateş etmediğini, motosikletin üzerinde olan üç gençten en arkada oturan gence polisin çok yakında direk beline silahla bir el ateş ederek vurduğunu ve daha sonra da iki el de havaya ateş ederek, havaya ateşmiş gibi bir hava yarattığını, çok ama çok yakından direkt beline ateş ettiğin” söylüyorlar. Görgü tanıklarının anlatımına göre polis genci çok yakından beline bir el ateş ediyor, sonrada havaya iki el ateş ediyor, yere düşen boş kovanlar orda bulunan bir genç tarafından toplanıyor, daha sonra polisler gençten topladığı kovanlardan ikisini alıyor, bir kovansa genç tarafından saklanarak derneğimize getiriliyor. Boş kovanlardan ikisi polisin elinde biri de derneğimizin elinde bulunmaktadır. Derneğimiz boş kovanı Adana Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirmiştir.

Valilik yaptığı açıklamada ise polislerin açığa alındığını belirtmiştir. Oysa bu olayla ilgili polislerin açığa alınması aslında olayın üstünün örtbas edilmesi anlamına gelmektedir. Oysaki bu tür olaya karışanların mutlaka tutuklanması gerekmektedir. Olayı yapanların polis olması ve delileri toplayanında polis olması düşünüldüğünde delillerin karartılması olasıdır. Bundan dolayı da polislerin tutuklanmaması kabul edilmeyecek bir durumdur.

Hatırlanacağı gibi 2006 yılında Ağustos ayında PKK’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Özgür Bakış dergisinin çıkardığı bildirileri dağıtma esnasında Adana Gülbahçe Mahallesinde görgü tanıklarının anlatımına göre polislerin açtığı ateş sonucunda Feyzi Abik isimli bir genç öldürülmüştü. Emniyet Müdürlüğünden olayla ilgili yapılan açıklamada başka bir PKK’li grup tarafından öldürüldüğünü ve olayın polise mal edilmek istediğinin savunması yapılmıştı. Açılan soruşturma sonucunda Fezi Abik dosyası Faili Meçhul kaldığından dolayı dosya rafa kaldırıldı.

Ahmed Yıldırım olayı ile ilgili Görgü tanıklarının tüm ifadelerini önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı bir şekilde kamuoyuna açıklayacağız

İHD ADANA ŞUBESİ

Bir cevap yazın