GÜNEYDOĞU’DA TERÖR ESTİRİLİYOR

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ GENEL SEKRETERİ AKIN BİRDAL, SON HAFTA İÇİNDE DİYARBAKIR VE BATMAN'DAKİ BASKI VE UYGULAMALARI KINAYARAK GÜNEYDOĞU’DAKİ, BASKI, İŞKENCE VE TERÖR İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN EN SOMUT VE ÇARPICI ÖRNEKLERİNİ OLUŞTURMUŞTUR.

Akın BİRDAL'ın açıklaması şöyle:
Güneydoğu'da halkın üzerindeki baskı ve terör son günlerde tırmanışa geçmiştir. Diyarbakır Cezaevi'ndeki yakınlarını bayramda ziyarete gidenlerden 107 kişi gözaltına alınmış, 47'si tutuklanmıştır. Gözaltına alınanlardan dernek üyemiz Mustafa Gürbüz'ün gördüğü işkenceden kulakları patlamıştır. Leyla Zana ve Mustafa Gürbüz işkence görmüşlerdir. Batman'da dernek üyelerimizden Ahmet Temirtaş, Süleyman Ayrılmaz ve Emin Engin hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmışlardır. Güneydoğu’daki terör, erken seçim görüşmeleri ve referandumun yarattığı toz duman içinde gözden kaçırılmak istenmektedir.

Yaklaşık 10 yıldır Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da insan hak ve özgürlükleri yoğun biçimde ihlal edilmektedir. İşkence, baskı ve terör bunun en çarpıcı ve somut örneklerini oluşturmuştur.

Güneydoğu'da estirilen baskı ve teröre son verilmeli ve işkence savları üzerine hızla gidilmelidir.

Bir cevap yazın