Hukuk Skandalı Yaşanıyor

İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri Akın Birdal, son günlerde yaşanılan olaylar için “HUKUK SKANDALI YAŞANIYOR” dedi.Akın Birdal’ın yaptığı açıklama şöyle:
Eski senatörlerden, değerli hukuk adamı ve derneğimizin kurucularından Av. Niyazi Ağırnaslı’nın 1. ölüm yıldönümü dün polis gözetiminde yapıldı. Hiçbir gerekçe gösterilmeden mezarlık çıkışımda kızı Nil Orcan gözetim altına alındı.

Derneğimizin kurucularından ve İlk yönetim kurulu üyemiz gazeteci-yazar Erbil Tuşalp gözetim altına alınmış ve çalıştığı gazete aranmıştır. Bir takım gazetecilere önceki gece görevleri sırasında güvenlik görevlilerince silah çekilmiştir.

Dergiler toplatılmakta, gazetelerin dağıtımı durdurulmaktadır. Bir takım dergilerin yöneticileri ve yazarları gözetim altındadır. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubemizin yöneticisi Av. Hüsnü Öndül bir dergideki yazısı için 11 gündür gözaltındadır.

Bütün bu olup bitenler, demokrasi ve hukuk üzerine onarılmaz gölge düşürmüştür. Yaşanılanlar tam bir hukuk skandalıdır.

Düşünce ve örgütlenme hakkı ile basın özgürlüğü demokrasilerin temel gereklerindendir. Demokrasilerde pervasızlık değil, duyarlılık ve hukuk geçerli kılınmalıdır.

İnsan Hakları Derneği olarak hukuka, demokrasiye ve insan hak ve özgürlüklerine yönelik yoğunlaşan baskı ve uygulamaları kınıyor ve bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.

Bir cevap yazın