İHD Diyarbakır Şubesi bombalandı

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, Diyarbakır Şubesi binasının bombalanması nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Helvacı, “Türkiye’de insan haklarını savunmak tehlikeli bir iş haline getirildi. Bugün insan hakları savunucuları, savunmasız durumdadır.”dedi.

Açıklamanın metni şöyle:

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube binasına konulan bomba patladı ve büyük hasara yol açtı.Dernek bürosunun duvarı yıkıldı, içindeki eşyalar tahrip oldu. Saldırıdan sonra üyelerin fotoğrafları ile telefon fihristinin kaybolduğuna ilişkin haberler var. Böylece şube yöneticilerine yapılan baskılara,verilen tutuklama kararlarına ve valilerce kimi şubelerimizin etkinlikten alıkonulmasına yeni bir saldırı biçimi daha eklenmiş oldu.

İnsan Hakları Derneği bugüne değin, ülkedeki insan hakları ihlallerinin önlenmesi için çaba harcadı, mağdurlarına yardımcı olmaya çalıştı. Ülkede verilmekte olan demokrasi savaşımına kendi amaçları içinde katkıda bulundu. Bu çalışmalardan rahatsız olan çevreler korku üreterek derneği susturmaya,sindirmeye ve etkisiz duruma getirmeye çalışıyorlar. Türkiye’de insan haklarını savunmak tehlikeli bir iş haline getirildi. Bugün insan hakları savunucuları, savunmasız durumdadır.

Diyarbakır Şubesi’ne yapılan bombalı saldırıdan önce de Siirt Şubesi’nin eşyaları tahrip edilmiş. Urfa Şubesi Sekreteri dövülmüş, Kocaeli, Urfa, Gaziantep ve Batman Şubeleri valiliklerce faaliyetlerden alıkonulmuştur. Çalıştığı gazetede İnsan Hakları Servisi Şefi olan gazeteci Deniz Teztel’in başına gelenler de biliniyor. Kitap çıkarıp övünmekle, iç ve dış kamuoyuna yanıltıcı bilgiler sunmakla gerçeğin üstünü örtmek mümkün değildir. Bu olayın failleri en kısa zamanda ortaya çıkarılmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde sorumluluk devlete ait olacaktır. Bu baskı ve sindirme çabalarının bizi işlevimizden alıkoymaya yetmeyeceği bilinmelidir. Savaşımızı daha büyük bir inançla ve daha kararlı biçimde sürdüreceğiz.

Not:Bu konuda TBMM Başkanı Kaya Erdem,Başbakan Mesut Yılmaz, Adalet Bakanı Şakir Şeker ve İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’ye telgrafla başvuruda bulunulmuştur.

Bir cevap yazın