İHD DİYARBAKIR ŞUBESİ ÜZERİNDEKİ BASKILARA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

21.12.1994 tarihinde İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri ve Genel Sekreter Yardımcısı olarak Diyarbakır’a gittik. Gidiş nedenimiz Diyarbakır şubemizin yayınladığı “Olağanüstü Hal Bölge Raporu 92” adlı kitaptan dolayı tutuklanan dernek yönetim kurulu üyeleri; Şube Sekreteri Av.Mahmut Şakar, Av.Neymetullah Gündüz ve Av.Abdullah Çağer’i cezaevinde ziyaret etmek diğer yönetim kurulu üyelerinin hukuksal durumunu saptamak ve şube çalışmlarını düzenlemek içindi.

Şubemize gittiğimizde Genel Yönetim Kurulu üyemiz ve aynı zamanda Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölge temsilcimiz Nebahat Akkoç ile şubenin durumu ile ilgili bir görüşme yaptık. Bayan Akkoç bize Diyarbakır Şubesinin “merkez” bir şube haline geldiğini çünkü bölgede birçok şubemizin fiili baskılar nedeniyle çalışamaz duruma getirildiğini, o nedenle tüm bölgede meydana gelen insan hakları ihlalleri ile ilgili şikayetlerin Diyarbakır şubemize iletildiğini, şubemizin de bu şikayet ve ihlallerle ilgili sistemli, düzenli, çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

Somut kişiler düzeyinde somut olarak Av.Mahmut Şakar’ın insan hakları ihlalleri ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Komisyonuna bireysel başvuru konusunda yoğunlaştığını; başvuru sahipleri ile çok yakın ilişki kurduğunu, onların her türlü hukuksal sorunlarıyla ilgilendiğini söyledi. 

İHD tarafından üstlenilen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Hukukçuların Bireysel Başvuru Hakkı açısından Eğitimi” programımıza her üç avukat da katılmış ve bu bizim bilgimiz dahilindeydi.

Genel Sekreter aynı zamanda avukat olduğu için şubemizden tutuklu meslektaşları ve yöneticilerle görüşmek üzere ezaevine hareket etti. Görüşme sırasında tutuklu avukatlar, Şakar, Gündüz ve Çağer DGM Cumhuriyet Savcısının dernek tarafından yayınlanan “Olağanüstü Hal Bölge Raporu 92” adlı kitabı elinde sallayarak “Siz rapor-kitap yayınlıyorsunuz. Bunlar bizim Avrupa Komisyonlarında karşımıza çıkıyor” dediler. Tutuklu avukatlar kitapta yer alan tespitlerin doğru olduğunu kendilerinden önceki dönemde şube yönetiminde görevli, arkadaşlarınca hazırlandığını ve rapor-kitaptaki değerlendirmelere de katıldıklarını söylediler.

Her üç tutuklu avukat da kendilerinin tutuklanmasının ve diğer şube yöneticilerinin de haklarında soruşturma açılmasını; İHD Diyarbakır Şubesinin genel olarak insan hakları konusunda yaptığı çalışmaların yarattığı rahatsızlık ile özel olarak Türkiye Kamuoyunda Radyo, TV ve basında Avrupa İnsan Hakları Komisyonuna “bölgeden” ve iç hukuk yolları tüketilmeden yapılan başvurulardır.

Bu başvuruların İHD Diyarbakır Şubesinin çalışmalarının ürünü olduğu da bilinmektedir.

Hüsnü Öndül Nazmi Gür
Genel Sekreter Genel Sekr.Yrd.

 

 

Not: Şu anda aldığımız habere göre (28.12.1994 saat 16.30) Diyarbakır Şubemiz, Diyarbakır Valiliğinin emri üzerine 1 ay süreyle kapatılmıştır. Şubemizde polisler kapatma ile ilgili tutanak düzenlemektedirler.

Bir cevap yazın