İHD SANIK SANDALYESİNDE

İnsan Hakları Derneği üzerinde peşpeşe soruşturmalar sürüyor. Bugün İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 44. yılı nedeniyle düzenlenen İnsan Hakları günündeki açılış konuşması nedeniyle İHD Genel Başkanı Akın Birdal ve etkinliklerde konuşan Panelistlerden İstanbul eski milletvekili Hüsnü Okçuoğlu, Av.Ali Yıldırım, İHD kurucularından Dr.Alpaslan Berktay ve gazeteci-yazar Yalçın Küçük, Terörle Mücadele Yasasının 8/1 maddesi uyarınca yargılandılar.

İHD Genel Sekreterine Hapis Cezası
İHD’ce çıkarılan İnsan Hakları Bülteni’nin Haziran-Temmuz 1993 sayısında İsmail Beşikçi’nin “İnsani ve Moral Değerler” başlıklı yazısı nedeniyle Ankara DGM’ce açılan davada İHD Genel Sekreteri Hüsnü Öndül, Sorumlu Yazıişleri Müdürü sıfatıyla  İsmail Beşikçi ile birlikte yargılandı. Yargılamada Beşikçi’ye TMY’nin 8/1  ve TCK 312/2 maddesi gereğince toplam üç yıl ağır hapis ve 250 milyon 200 bin TL.ağır para cezası; Öndül’e TMY’nin 8/2  ve TCK 312/2-3 maddeleri gereğince 53 milyon 850 bin TL. Para cezası ve 6 ay hapis cezası verildi.

“İHD 1993 Raporu” toplatıldı.
İHD Genel Merkezi’nce Nisan 1994’te yayımlanan “Yakılan Köylerden Bir Kesit” başlıklı kitap Ankara DGM’ce toplatıldı.Aynı gün İHD Genel Merkezine yapılan tebligatta İHD Yöneticileri   DGM Savcılığı’na çağrıldı.

İHD Basın Bürosu

 

Bir cevap yazın