Mersin Mezitli Saldırısını Kınıyoruz

26 Eylül 2022 tarihinde Mersin’in Mezitli ilçesinde Polisevi’ne yönelik gece saatlerinde yapılan silahlı saldırıda 1 polis memuru yaşamını yitirmiş, 1 polis memuru ve 3 sivil kişi (2’si patlama sonrasında yüksekten düşme sebebiyle, 1’i kurşunla) yaralanmıştır. Saldırıyı düzenledikleri iddia edilen 2 kişi ise çantalarında taşıdıkları bildirilen patlayıcıların patlatılması sonucunda yaşamlarını yitirmişlerdir.

Terör yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu kabul edilemez saldırıyı kınıyor, ölenlerin yakınlarının acısını paylaşıyor, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Sivillerin de bulunduğu bir ortamda yaşanan bu şiddet olayı, başta yaşam hakkı olmak üzere insancıl hukuk ve daha pek çok hakkın ihlaline yol açmıştır. Ancak yaşananlar, siyasal iktidarın temel hak ve özgürlüklere yönelik yeni kısıtlama ve baskı uygulamalarına, kutuplaştırıcı söylem ve güvenlikçi politikalarına gerekçe oluşturmamalıdır.

Kamuoyunda oluşan tüm endişelerin giderilmesi, bilhassa da medya üzerinden üretilen spekülasyonlara ve nefret söylemine son verilmesi için derhal etkin soruşturma başlatılmalı,  hakikat ortaya çıkarılmalıdır.

İnsan Hakları Derneği – Türkiye İnsan Hakları Vakfı